Krčál (ČSSD): Příznivý vývoj v sociálních službách

16.01.2016 9:57

Už druhým rokem rozdělují finanční prostředky na provoz sociálních služeb jednotlivé kraje.

Krčál (ČSSD): Příznivý vývoj v sociálních službách
Foto: ČT
Popisek: Petr Krčál

„Uplynulý bezproblémový rok ve financování svědčí o tom, že toto rozhodnutí bylo správné. Zohledňuje nejen nastavení jednotlivých služeb pro obyvatele, ale také umožňuje operativní řešení případů, kdy bylo třeba přehodnotit jednotlivé priority ve financování. K stabilizaci finanční situace přispívá i to, že prostředky dostačují trendu vývoje v sociálních službách a také reflektují současný demografický vývoj. Ten vykazuje nadále stárnutí populace," říká krajský předseda a radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a prorodinné politiky Petr Krčál.

Na Vysočinu se v letošním roce dostane téměř 444 miliónů korun na financování sociálních služeb. „V těchto provozních finančních prostředcích jsou zahrnuty i prostředky na zvýšení mezd. O růstu platů rozhodla vláda v závěru roku 2015. Konečné rozdělení finančních prostředků na služby proběhne v průběhu ledna a poté budou krajští zastupitelé jednat o jednotlivých směrech ve financování sociálních služeb, které tvoří ucelenou síť zabezpečující terénní, ambulantní služby a lůžková zařízení,“ doplňuje Krčál. Samostatnou kapitolou jsou pak služby sociální prevence. Rok 2016 je také prvním rokem, kdy v těchto službách začínají platit vyrovnávací platby.

„Současný stav ve financování sociálních služeb lze označit za stabilní. Dokonce dochází ke zvyšování mezd pracovníků v sociálních službách, což je velice dobrá zpráva pro všechny, jejichž práce není lehká a vyžaduje mnohé úsilí. Kraj Vysočina poskytl v roce 2015 v rámci financování sociálních služeb přes 120 milionů korun. I pro letošní rok má v rozpočtu připravenou částku, která zabezpečuje rozvoj služeb pro seniory, zdravotně postižené a také pro rodiny s dětmi,“ poznamenává krajský předseda.

Letos budou krajští zastupitelé schvalovat také novou Střednědobou koncepci rozvoje sociálních služeb. Jde o hlavní plánovací dokument, podle kterého se bude řídit celé financování sociálních služeb v období 2016 – 2018. „Pro jednotlivé poskytovatele sociálních služeb to znamená určitou stabilizaci a možnost plánování sociálních služeb v jednotlivých mikroregionech,“ dodává k celkové situaci Krčál, který o financování sociálních služeb pravidelně jedná s vedením Ministerstva práce a sociálních věcí.

Vedle stabilizace financování se sociální služby vyznačují také výraznou specializací. To se projevuje v budování nových kapacit lůžkových zařízení, díky kterým je pečováno o lidi s jednotlivými druhy demencí, ale také ve specializaci zařízení pro lidi s poruchou autistického spektra. V příštím roce by měl vyrůst nový pavilon v Havlíčkově Brodě. Kraj Vysočina již dostavěl nový pavilon v Proseči u Pošné určený pro péči o lidi po autonehodách a mozkových příhodách. Ten bude slavnostně otevřen v květnu letošního roku. Připravují se i komerční projekty v oblasti sociálních službách a které mohou dlouhodobě pomoci vyřešit současný zájem po lůžkových zařízeních v Humpolci, Žďáru nad Sázavou, Telči a v dlouhodobém horizontu i v krajském městě Jihlava.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Můžeme si dovolit dál ignorovat potenciál geotermální energie?

19:05 Farský (STAN): Můžeme si dovolit dál ignorovat potenciál geotermální energie?

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k geotermálnímu projektu Ringen v Litoměřicích