Martan (SPOZ): Sněmovna uznala petici za zelené lesy Šumavy - navzdory MŽP !

23.02.2019 8:39

V Poslanecké sněmovně se 19. února 2019 konalo veřejné slyšení k petici "Za zákon pro zelené lesy Šumavy", kterou podepsalo 10 701 občanů. Jedním z petentů je i prezident republiky Miloš Zeman. S podporujícím projevem na zasedání petičního výboru vys

Martan (SPOZ): Sněmovna uznala petici za zelené lesy Šumavy - navzdory MŽP !
Foto: archiv
Popisek: Petr Martan

Za hojné účasti odborné i laické veřejnosti vystoupilo více řečníků s argumenty proti Ministerstvu životního prostředí, které právě připravuje vyhlášku mající zvýšit rozlohu území, kde se nezasahuje proti kůrovci. Petice odmítá rozšiřování bezzásahového režimu na 54 % území, jak je v současném návrhu. Záměr MŽP vyhlásit "zónu přírodní" v rozsahu 27 % území NP Šumava jako bezzásahovou petenti nezpochybňují.

Petenti jsou proti vyhlášení další bezzásahové "zóny přírodě blízké" v rozsahu 27 % území NP Šumava. Důvodem je znění zákona č. 123/2017 Sb., o ochraně přírody a krajiny, dle něhož v zóně přírodě blízké nelze provádět účinná a efektivní opatření k obraně před rozšiřováním škůdců (kůrovců) způsobujících velkoplošné usychání lesů v parku i v okolním území.

Jde o zónu bezzásahovou proto, že se zde nemohou kácet napadené stromy. Ochrana před kůrovci se provádí hlavně feromonovými lapači. Lapače nejsou způsobem k zastavení kůrovcového přemnožení - v tomto směru se změnila vyhláška Ministerstva zemědělství o ochraně lesů a je to obsaženo i v navržené novele lesního zákona.

Petr Martan

  • SPOZ
  • Bez politické příslušnosti
  • zastupitel obce

Usnesení poslanců dalo petici zapravdu

Konstatují, že bezzásahový režim v národních parcích přispívá k šíření kůrovce a tím zhoršuje stav lesních porostů, přispívá k jejich usychání a znemožňuje lesům plnit jejich vodohospodářskou a klimatickou funkci.

Usnesení doporučuje zvážit přehodnocení rozlohy "klidových území s výskytem tetřeva" v NP Šumava tak, aby mohlo být účinněji zasahováno proti kůrovci; zvážit odklad na vyhlašování nových bezzásahových území a "Zvláště chráněných území" včetně "Evropsky významných území", v oblastech se zastoupením smrkových porostů nad 20% do doby, kdy se zataví velkoplošné chřadnutí lesů suchem a kůrovcovým přemnožením v celé ČR.

Dolejský, Hubený, Bláha: jsme proti a nehodláme nic měnit

Náměstek ministra životního prostředí Dolejský řekl, že uschnutím lesů v NP Šumava nedošlo k žádnému omezení schopnosti krajiny zadržovat vodu a že přemnožení kůrovce v parku nemělo a nebude mít vliv na vznik kalamity a usychání lesů v jiných částech ČR.

Petr Martan, osoba oprávněná jednat jménem petentů

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…