Ministr Daniel Herman poděkoval Jiřině Hořejší za velkorysý dar

12. 1. 2016 14:51

Ministr Daniel Herman na tiskové konferenci u příležitosti mimořádné akvizice PNP v Praze vyzdvihl význam donátorství a poděkoval PhDr. Jiřině Hořejší za velkorysý dar.

Ministr Daniel Herman poděkoval Jiřině Hořejší za velkorysý dar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Knihovnu básníka a překladatele Jindřicha Hořejšího, dodatky k jeho osobnímu fondu (rukopisy, doklady, fotografie), čtyři cenné obrazy z meziválečného období (Štyrský, Toyen, 2 x Čapek) a konečně svou vlastní odbornou knihovnu věnovala Památníku národního písemnictví (PNP) básníkova dcera, kunsthistorička PhDr. Jiřina Hořejší. Jedná se o největší akvizici PNP po roce 1989.

Jak uvedl ředitel PNP Zdeněk Freisleben, akvizice je významná v mnoha ohledech. Nejen vlastní kulturní hodnotou, ale také tím, že organicky navazuje na jiné sbírky, zejména na sbírku Karla Teigeho. Mimořádně cenný je rovněž fakt, že dr. Hořejší přináší spolu s artefakty také silné osobní příběhy, které se k nim váží.

Ministr vysoce ocenil ochotu Jiřiny Hořejší vzdát se pozůstalosti

Ministr Daniel Herman ve svém projevu vyzdvihl význam donátorství. Je podle jeho slov projevem zralé, svobodné společnosti, která přebírá odpovědnost za svou kulturu a její odkaz. Vysoce ocenil ochotu Jiřiny Hořejší se vzdát otcovy pozůstalosti i vlastní, po celý život budované odborné knihovny.

„Ne každý je ochoten něco ze svého osobního bohatství dát k dispozici pro dobro celku. Vážím si toho, že mohu být přítomen této slavnostní chvíli. Čin paní doktorky Hořejší je velmi dobrý příklad toho, jak bychom měli přistupovat k obohacování rodinného stříbra naší země a naší kultury,“ uvedl.

Získávat akvizice z darů, byť v menším rozsahu, se Památníku písemnictví nicméně v posledních letech daří. Příkladem za všechny může být korespondence Jaroslava Seiferta získaná v roce 2014 od básníkovy dcery Jany, mimořádně významné deníky Karla Teigeho, Zahradníčkova korespondence nebo archiv Františka Listopada, jehož padesát kartonů tvoří největší exilový fond PNP.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…