Ministr Hamáček: Stabilita a bezpečnost západního Balkánu je pro nás prioritou

08.04.2019 21:39

Ministr vnitra navštívil při zahraniční cestě na západní Balkán Albánii.

Ministr Hamáček: Stabilita a bezpečnost západního Balkánu je pro nás prioritou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) jednal dnes, 8. dubna 2019, v albánské Tiraně se svým protějškem Sanderem Lleshajem. Spolu s policejním prezidentem plk. Janem Švejdarem a generálním ředitelem HZS ČR genmjr. Drahoslavem Rybou tak zahájil čtyřdenní zahraniční cestu do Albánie, Severní Makedonie a Srbska.

Pracovní cestu na západní Balkán zahájil ministr vnitra Jan Hamáček návštěvou Albánské republiky, kde se potkal s albánským ministrem vnitra Sanderem Lleshajem. Ministři na jednání hovořili především o spolupráci obou zemí na bezpečnostních projektech, které řeší nelegální migraci na Balkánském poloostrově. „Stabilita a bezpečnost západního Balkánu je pro Českou republiku prioritou. Musíme pokračovat v naší spolupráci tak, abychom zabránili znovuotevření západobalkánské migrační trasy,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Podle něj je společným zájmem obou zemí, ale i Evropské unie a dalších balkánských zemí budování celkové připravenosti na nejrůznější negativní scénáře. „Jsme také připraveni poslat Albánii policisty a techniku, pokud by se situace na západobalkánské trase vyhrotila,“ doplnil ministr vnitra s tím, že to je jediný účinný nástroj, jak řešit nelegální migraci do Evropy. Ministři spolu také probrali aktuální dění v Řecku, kde řada migrantů uvěřila dezinformaci o otevřených řeckých hranicích.

Jan Hamáček ocenil, že albánská vláda ratifikovala dohodu o působení Frontexu na území Albánie, která vstoupí v platnost 1. května 2019. Česká policie již Frontexu nabídla vyslání policistů na ostrahu albánské strany řecko-albánské hranice. Nyní čeští policisté působí na řecké straně v oblasti Ioannina.

Česká republika pokračuje v bezpečnostně rozvojové spolupráci s Albánií. V předchozích letech ČR s Albánií realizovala řadu projektů zaměřených především na oblast boje proti organizovanému zločinu a na drogovou a kybernetické kriminalitu. Aktuálně zástupci Kriminalistického ústavu pomáhají kolegům z Albánského forenzního institutu s přípravami na akreditaci jejich laboratoře dle mezinárodních standardů. Ministerstvo vnitra nabídne Albánii v případě potřeby v rámci rozvojového programu další součinnost. Ministr vnitra Jan Hamáček na závěr ocenil kvalitní a dlouhodobou spolupráci na operativní úrovni v boji proti terorismu a radikalizaci. V následujících dnech navštíví Makedonii a Srbsko.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jelínková (KDU-ČSL): Navrhujeme tři varianty slev, závislé na počtu dětí

10:21 Jelínková (KDU-ČSL): Navrhujeme tři varianty slev, závislé na počtu dětí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prorodinné politice KDU-ČSL