Ministr Herman: Alfons Mucha k nám promlouvá univerzálním jazykem

07.03.2017 21:53

Daniel Herman vystoupil na vernisáži výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy v Tokiu

Ministr Herman: Alfons Mucha k nám promlouvá univerzálním jazykem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Pracovní návštěvu Japonska zahájil ministr včera na Velvyslanectví ČR v Japonsku, kde položil květiny u památníku T.G. Masaryka.

V podvečerních hodinách se sešel s bohemisty a překladateli české literatury a v prostorách Českého centra v Tokiu zahájil výstavu dekorativních předmětů a šperků Jarmily Mucha Plockové. Vernisáž proběhla za účasti autorky a kurátorky výstavy pí. Čihákové. „Bylo mi potěšením dnes zahájit půvabnou výstavu paní Jarmily Mucha Plockové, vnučky Alfonse Muchy, který je v Japonsku velmi uznávaným a obdivovaným umělcem. O to víc mě potěšilo, že autorka nenachází inspiraci pouze v díle svého dědečka, ale přistupuje ke své tvorbě s vlastní invencí a vytváří tak krásné umělecké předměty, které jsou potěchou oka i duše. Jsem přesvědčen, že tato krása - byť komorních rozměrů - osloví japonské návštěvníky a propadnou jí stejně jako dílu Alfonse Muchy,“ řekl ministr Daniel Herman.

Během dnešního dne se Daniel Herman setkal s ředitelem Agentury pro kulturní záležitosti panem Ryoheiem Miyatou. Hovořili spolu o možnostech podpory prezentace české literatury, podpory překladů a propagaci české filmové tvorby. Po schůzce následovala návštěva organizace japonské státní televize NHK Promotion, která je ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a Galerií hlavního města Prahy iniciátorem výstavy díla Alfonse Muchy “Slovanská epopej”.

V odpoledních hodinách vystoupil Daniel Herman na vernisáži Slovanské epopeje v galerii Národního uměleckého centra v Tokiu.

„Je mi ctí, že dnes mohu být při zahájení výstavy Alfonse Muchy v jedné z nejvýznamnějších galerií v Tokiu. Tato pozoruhodná výstava přináší nový rozměr kulturní spolupráce mezi oběma zeměmi. Alfons Mucha k nám promlouvá přímo prostřednictvím univerzálního jazyka, kterým je umění a vypráví nám příběh národa ve střední Evropě, osvětluje jeho kořeny, představuje jeho tradice. Rád bych vyjádřil vděčnost našim japonským přátelům, kteří nám umožnili tuto mimořádnou a náročnou prezentaci uskutečnit. Domnívám se, že tato výstava ještě více posílí velmi dobré česko-japonské vztahy a zároveň věřím, že se duch spolupráce a přátelství mezi našimi zeměmi uchová i do budoucna,“ dodal ministr.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Nebojte, plastová občanka bude vždy platit dál až do zániku vesmíru

6:16 Ministr Bartoš: Nebojte, plastová občanka bude vždy platit dál až do zániku vesmíru

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k digitalizaci.