Ministr Štech: 3 miliardy jsou nepodkročitelným minimem

22.09.2017 16:47

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech v pátek 22. září jednal na MŠMT se zástupci školských odborů a vysokých škol.

Ministr Štech: 3 miliardy jsou nepodkročitelným minimem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Stanislav Štech

Tématem jednání bylo navrhované navýšení rozpočtu, které by měla v pondělí podpořit vláda. Podle účastníků jednání jsou 3 miliardy korun nepodkročitelným minimem pro fungování vysokých škol v příštím roce.

Ministr školství Stanislav Štech se setkal se zástupci Rady vysokých škol, České konference rektorů, Vysokoškolského odborového svazu, a také Českomoravského odborového svazu pracovníků školství, aby s nimi jednal o potřebě navýšení rozpočtu jak v oblasti platů pedagogů i nepedagogů v regionálním školství, tak v oblasti financování vysokých škol.

„Jsem rád, že se koalice shodla na patnáctiprocentním navýšení platů u učitelů a o desetiprocentním u zaměstnanců veřejného sektoru od letošního listopadu, což by měl kabinet potvrdit v pondělí," uvedl po jednání se zástupci vysokých škol a odborů na tiskové konferenci ministr školství Stanislav Štech a pokračoval: „Důležité je ale také dorovnání deficitu vysokých škol. Beru v potaz prohlášení pana premiéra, že vysoké školy jsou první na řadě v rozdělování prostředků, které byly shromážděny a já se budu snažit bojovat za co nejvíc. Nepodkročitelným minimem pro kvalitní fungování vysokých škol v příštím roce jsou ale tři miliardy korun," dodal před pondělním hlasováním o rozpočtu kabinetem ministr Štech.

Na ministra Štecha navázal také místopředseda Česká konference rektorů Mikuláš Bek: „Jsme připraveni akceptovat třímiliardové navýšení rozpočtu vysokých škol. Jde ale o minimum pro to, abychom mohli korigovat situaci ohledně kvality studia na našich školách, na mnohých školách také neutěšenou platovou situaci, a dále rozumným způsobem řešit složitou sociální situaci doktorandů," sdělil na tiskové konferenci Mikuláš Bek.

Ministr dále vyjádřil přesvědčení, že se bude rozpočet pro vysoké školy navyšovat i v příštích letech. Kromě navýšení peněz na stipendia doktorandů je potřeba výrazně přidat i na investice a rozvoj kvality vysokoškolského vzdělávání. K zastavení propadu financování vysokého školství a postupnému narovnávání finanční situace škol je zapotřebí 4,5 mld. korun, které MŠMT prosazuje do rozpočtu pro rok 2018.

„Určitě vítám, že se nám podařilo udělat ze školství celospolečenské téma a že školský rozpočet v uplynulých dvou letech rekordně rostl. Investice do vzdělávání jsou ale stále ve srovnání s vyspělým světem podprůměrné. Bez výrazného posílení rozpočtu, které jsme zahájili, nebude možné zvyšovat kvalitu vzdělávání, která se odvíjí od kvality učitelů. Nebude možné řešit ani dlouhodobé a stále rostoucí problémy ve školství, jako je například stárnutí pedagogického sboru nebo neochota mladých učitelů nastupovat do škol," dodal ministr školství Stanislav Štech.

MŠMT věří, že systematické zvyšování kvality vzdělávání je prioritou napříč politickými stranami a navrhované navýšení rozpočtu školství vláda podpoří.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Plán, jak pomoci naplnit peněženky pracujících rodin

15:14 Jurečka (KDU-ČSL): Plán, jak pomoci naplnit peněženky pracujících rodin

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prorodinné politice KDU-ČSL