Ministr Zaorálek: Energetická unie bude jedním z hlavních témat našeho předsednictví

24.03.2015 10:41

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 23. března 2015 v Bratislavě zúčastnil setkání ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny (V4) a Německa. Schůzku, která navázala na jednání náměstků ministrů zahraničí v červenci loňského roku, zorganizovalo slovenské předsednictví V4.

Ministr Zaorálek: Energetická unie bude jedním z hlavních témat našeho předsednictví
Foto: ČSSD
Popisek: Stínový ministr zahraničních věc za ČSSD Lubomír Zaorálek

Hlavními tématy jednání byly rusko-ukrajinský konflikt, vztahy mezi Ruskou federací a EU, aktuální situace v zemích Východního partnerství a západního Balkánu, energetická a klimatická politika, situace v Eurozóně a německé předsednictví v OBSE v roce 2017.

Ministři zdůraznili, že předpokladem jakéhokoli pokroku v řešení konfliktu na východě Ukrajiny je bezpodmínečné dodržování dohod z Minsku. Na nich závisí i budoucí postoj Evropské unie vůči Rusku, včetně případného uvolňování sankcí. Ministři vyjádřili svůj společný zájem na koordinaci a prohloubení spolupráce zemí V4 a Německa na Ukrajině i v dalších zemích Východního partnerství.

Diskutovali také o konceptu tzv. Energetické unie, který představila Evropská komise. „Téma Energetické unie bude jedním z hlavních témat našeho předsednictví,“ vysvětlil ministr Zaorálek.

Ministři se shodli, že nadcházející summit Východního partnerství v Rize musí rozlišovat mezi jednotlivými partnery a požadavky EU vůči těmto partnerům. Ministři podporují eurointegrační snahy západobalkánských zemí a budou dál napomáhat jejich ekonomické a politické transformaci. „Má pro nás strategický význam, abychom ukázali směr partnerům, kteří na pozici Evropy čekají,“ prohlásil v této souvislosti ministr Zaorálek. „ČR se v rámci svého nadcházejícího předsednictví ve Visegrádské skupině se bude soustředit na projekty společného zájmu ve spolupráci V4 a Německa a využívat Evropský fond strategických investic,“ dodal ministr.

V souvislosti se situací v Eurozóně ministři ocenili nedávnou dohodu s Řeckem a vyzvali k pokračování konkrétních reformních kroků. Ohledně nadcházejícího předsednictví Německa v OBSE (v roce 2017) podpořili ministři programové priority a cíle německého předsednictví a ocenili roli OBSE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo zahraničních věcí

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…