Ministr Zaorálek: To, co tady člověk nachází, je ještě hlubší identita s předky, kteří zde žili a tvořili

31.07.2020 20:41

Ministr kultury Lubomír Zaorálek slavnostně otevřel obnovenou chatu Libušín.

Ministr Zaorálek: To, co tady člověk nachází, je ještě hlubší identita s předky, kteří zde žili a tvořili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Po šesti letech od ničivého požáru byla slavnostně otevřena obnovená chata Libušín. Chata postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče se po rekonstrukci vrátila do podoby z roku 1925.

„Když teď otevíráme Libušín a Pustevny, nemůže nezaznít, že toto všechno nevzniklo jen z peněz dodaných z ministerstva a státem, ale že se složili také lidé. A vznikla jedna z největších veřejných sbírek posledních let, díky které se vybralo téměř 11 milionů korun. Otázka je, jak je možné, že se lidé sami skládali a nechtěli se smířit s tím, že v roce 2014 krásný objekt Libušína vyhořel . A já si myslím, že je to proto, že Pustevny jsou pro nás zvláštním místem. Je zde bůh Radegast, zároveň svatý Václav; potkává se zde vlastně historie, kterou známe, s něčím, to tam trochu tone v temnotách právě díky tomu, že tady na Radhošti sídlil velký pohanský bůh Radegast. To, co tady člověk nachází, je ještě hlubší identita s předky, kteří zde žili a tvořili. Dušan Jurkovič, který je autorem této stavby, byl obdivuhodný v tom, jak se s touto lidovou tvorbou dokázal spojit. A mám dojem, že si dokázal získat i srdce lidí. A tím došlo k tomu, že se s Libušínem a Pustevnami ztotožňují. Já vím, že tady Dušan Jurkovič někdy v roce 1947 byl, když už to zde trochu chátralo, a tehdy si velmi přál, aby Libušín zůstal zachován, abychom ho uchránili. A já jsem šťastný, že jsme na tuto jeho prosbu i po tom požáru odpověděli,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Náklady na obnovu Libušína byly sto sedmnáct a půl milionu korun. Přes šedesát milionů korun dalo Ministerstvo kultury České republiky coby zřizovatel, třicet sedm a půl milionu dala pojišťovna. Ve veřejné sbírce na obnovu bylo vybráno téměř 11 milionů korun. Dřevo poskytly zdarma Lesy ČR.

Při obnově byly využity tradiční způsoby opracování dřeva, ručního tesání trámů nebo hoblování. Objekt je podle odborníků unikátní skloubením dřevěné roubené stavby a moderních technologií.

V roce 1995 byl Libušín prohlášen národní kulturní památkou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: Robotizace v zemědělství, zohlednění náročných profesí, sedí to dobře

15:06 Ministr Jurečka: Robotizace v zemědělství, zohlednění náročných profesí, sedí to dobře

Projev na 104. schůzi Poslanecké sněmovny 29. května 2024 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění z…