Ministr Zaorálek převzal předsednictví v Radě Evropy

23.05.2017 9:06

Ministr zahraničních věci Lubomír Zaorálek podnikl ve dnech 18.–19. května cestu do kyperské Nicósie a zahájil půlroční předsednictví České republiky v Radě Evropy. Od května do listopadu ČR přebírá zodpovědnost za směřování a aktivity Výboru ministrů, výkonného orgánu Rady Evropy (RE).

Ministr Zaorálek převzal předsednictví v Radě Evropy
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lubomír Zaorálek

Během úvodního zasedání ministrů byla mezi zástupci 47 členských států otevřena diskuze ke zprávě generálního tajemníka Rady Evropy Thorbjorna Jaglanda o stavu demokracie, lidských práv a právního státu v Evropě, vydaná letos v dubnu. Členové RE také vyzvali k ratifikaci nové úmluvy o trestných činech ve vztahu ke kulturnímu majetku. Navrh této úmluvy je reakcí na nárůst objemu kulturního majetku, původem především z Iráku a Sýrie, s nímž se obchoduje na západních trzích. Výdělky z prodeje jsou pak významným zdrojem příjmů nestátních ozbrojených skupin a teroristických organizací, které za tímto účelem neváhají kompletně zničit archeologicky cenná území. Dále byly přijaty revidované směrnice o ochraně obětí teroristických činů a také Akční plán na ochranu dětí uprchlíků a migrujících dětí v Evropě, který slibuje vylepšení poručnického systému a lepší začlenění dětí do společnosti.

Samotný akt předání předsednictví poskytl ministru Zaorálkovi příležitost, aby poděkoval kyperskému předsednictví: „Děkuji Kypru za dosavadní aktivity během jejich předsednictví a za konkrétní výstupy, které z kyperského předsednictví vznikly,“ řekl kyperskému ministrovi zahraničí Ioannisu Kasoulidesovi. Ministr Zaorálek také zdůraznil fakt, že v době před prvním předsednictvím v této organizaci počátkem 90. let představovala Rada Evropy návrat k demokracii. „Jsme si jasně vědomi, jak důležitou roli hrála Rada v transformační procesu naší země k demokracii během 90. let.“

Kromě ministerského zasedání v Nicósii představí ministr předsednické priority i na dalších mezinárodních fórech. Dne 30. května 2017 tak učiní před představiteli Byra a tzv. Stálého výboru parlamentního shromáždění RE v Praze. 1. června 2017 pak ministr Zaorálek představí priority na zasedání Stále rady OBSE ve Vídni a dne 27. června vystoupí coby předseda Výboru ministrů v plénu Parlamentního shromáždění RE ve Štrasburku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…