Ministryně Marksová: Chceme, aby vláda mohla zvyšovat důchody nad rámec zákona

16.10.2015 19:00

Valorizace důchodů, kterou v současné podobě jednoznačně určuje zákon, přináší v období nízké inflace nežádoucí výsledek. Tak tomu je například v letošním roce, kdy budou důchody navýšeny jen o 40 korun a větší navýšení se musí kompenzovat jednorázovým příspěvkem. MPSV proto navrhne možnosti, jak do zákona o důchodovém pojištění doplnit zmocnění pro vládu, aby mohla valorizaci navýšit.

Ministryně Marksová: Chceme, aby vláda mohla zvyšovat důchody nad rámec zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně ČSSD Michaela Marksová

„Takové zmocnění pro vládu jsem navrhovala již v loňském roce, bohužel koaliční partneři a především ministerstvo financí s tím tehdy nesouhlasili. Letos na jaře jsem vládě předložila návrh na navýšení o 200 Kč nad rámec zákonné valorizace, ale pro hlasovali jen ministři a ministryně za ČSSD. Proto má v tuto chvíli vláda v případě nízké valorizace jedinou možnost, jak posílit příjmy důchodců, a to zdlouhavým legislativním procesem přes Poslaneckou sněmovnu“, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Tak tomu je například i u projednávaného zákona o jednorázovém příspěvku důchodcům. Návrh vláda sice schválila již počátkem června, vyplacen bude ale nejdříve v únoru příštího roku. Více o jednorázovém příspěvku najdete v této tiskové zprávě. Aby mohla vláda na podobnou situaci reagovat operativněji, dohodly se koaliční strany, že je potřebné pravidla valorizace doplnit. Každá z nich nominuje několik expertů a ti projednají návrhy připravené MPSV.

Nadále se bude valorizace určovat podle 100% růstu cen a 1/3 růstu reálných mezd. Budou se však diskutovat možnosti, jak vládě umožnit, aby mohla valorizaci navýšit. To znamená, že vláda bude moci včas reagovat, aby k vyšší valorizaci došlo už od ledna následujícího roku. Koaliční strany se rovněž dohodly, že důležitým principem bude stanovení horního limitu pro možnost vyšší valorizace. Předmětem jednání nebude celková revize valorizačního mechanismu, ale doplnění současných pravidel valorizace s cílem předcházet negativním důsledkům ve výjimečných situacích. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: Až se v prosinci otevře dálnice, budou moci Budějčáci užívat i novou komunikaci

12:06 Hejtman Kuba: Až se v prosinci otevře dálnice, budou moci Budějčáci užívat i novou komunikaci

Slavnostním poklepem na základní kámen byla v úterý 23. dubna 2024 zahájena 6. etapa výstavby zanádr…