Paroubek: Babišova vize „stát jako firma“ nedává logiku

18.11.2013 13:35

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nepřestal ani po volbách opakovat mantru o řízení státu jakožto firmy. To však jen dokazuje, že nás ani do budoucna nečeká příliš velká změna k lepšímu, ačkoliv jsme si mohli myslet, že po zkušenosti se stranou Věci veřejné již není v míře populismu kam klesat. Zřejmě je.

Paroubek: Babišova vize „stát jako firma“ nedává logiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Každý, kdo alespoň trochu „přičuchl“ ke státní správě a řízení státu, ministerstva či většího úřadu, ten musí vědět, že stát jako firma nikdy fungovat nemůže. Ano, lze šetřit a je správné jít touto cestou. Ovšem pouze do určité úrovně. Stejně jako mají Babišovy společnosti část svých příjmů pokrytou např. ze státních či evropských dotací, stát čerpá finance na svůj provoz zejména z daní.

Pochopitelně, efektivita výběru daní po zkušenosti s předchozími vládami pravice je na místě, ale není v zásadě nic složitého vrátit systém výběru daní tam, kde fungoval před sedmi či osmi lety. Jenže možná právě tady je kámen úrazu.

Zvýšení korporátních daní by se asi dotklo mimo jiné i společností z impéria Andreje Babiše. A tak ten bude dělat vše pro to, aby se daně nezvyšovaly. Alespoň ne pro velké firmy. Jak ale vysvětlí občanům, že v tomto případě se jedná zejména o velké zahraniční společnosti, často oligopolního charakteru anebo působící v kartelovém uspořádání, které v minulých pěti letech odváděly z naší země každým rokem v průměru 250 miliard korun? Jak vysvětlí, že dnes svými kroky vlastně hájí jejich zájmy a nikoli zájmy řadových občanů? Středně velkých a malých převážně českých firem se jeho „protektorát“ stejně netýká. 

A když už Andrej Babiš hovoří o správě státu, neměl by si tolik protiřečit. Nemůže na jedné straně říkat, že chce stát řídit jako firmu a přitom si na druhé straně klást jako podmínku uplatnění zákona o státní službě. To nedává logiku.

Ne, že by tento zákon byl zcela špatný. Určitě v současné podobně není ideální. Ale copak existuje privátní firma, která si de facto zakáže vyhazovat své manažery? Na to je jednoduchá odpověď: není. Zákon o státní službě by naopak mohl nevýkonnější státní úředníky chránit před bezdůvodným vyhozením. Je tedy stát jako firma, či nikoliv?

Jiří Paroubek, předseda LEV 21

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…