Paroubek: Co čekat po Brexitu?

20.08.2016 12:30

Podle posledních vyjádření britských vládních představitelů i reakcí Bruselu je nejpravděpodobnější, že Velká Británie opustí Evropskou unii až v roce 2019.

Paroubek: Co čekat po Brexitu?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Jak je zřejmé, britská politická elita nebyla vůbec připravena na výsledek hlasování o opuštění EU. Jako správný tah se ukazuje jmenování hlavních protagonistů Brexitu v konzervativní straně do britské vlády. Nyní mohou ukázat, co umí…

Růst zaměstnanosti?

První zatěžkávací zkouškou bude pro britskou vládu sestavení vyjednávacího týmu. Zatím mají Britové přibližně dvacet vyjednavačů. Proti nim stojí vyjednávací týmy EU, do nichž je možné prakticky okamžitě postavit osm set až tisíc vyjednavačů.

Co je však pro Británii a nakonec i pro EU povzbudivé, to jsou výsledky z trhu práce ve Velké Británii za měsíc červenec. Tedy za první měsíc, který proběhl uceleně po hlasování o Brexitu. Čísla z trhu práce jsou jednoznačně lepší, nežli se očekávalo. Oproti červnu se snížil počet lidí na podpoře v nezaměstnanosti o 8600 osob na necelých 764 tisíc nezaměstnaných. To je nejníže za jedenáct let a míra nezaměstnanosti dosáhla vynikajících 4,9 procenta, přičemž Bank of England předvídala 5,5 procenta.

Tato základní čísla z trhu práce jsou tedy z hlediska Brexitu pozitivním jevem. Britské společnosti tak reagovaly na ukončení stavu nejistoty, který trval několik měsíců před hlasováním občanů v referendu o setrvání v EU. Čísla jsou podle analytiků povzbuzující. Ale všichni také konstatují, že jakékoli oslavy jsou předčasné. Je to prostě jev, který se rychle vyčerpá.

Až osmdesát procent členů Institutu ředitelů (Institute of Directors) podle průzkumu očekává, že mzdy v příštích třech měsících porostou. Je to podle Institutu jedno z poučení z recese, která začala v roce 2008, kdy firmy začaly snižovat mzdy a omezovat zaměstnanost.

Analytici předvídají ostrý pád migrace pracovníků ze zemí EU

Nyní tedy britské firmy postupují jinak. Počet zaměstnaných vzrostl oproti třem předchozím měsícům v červenci o 172 tisíc osob na 31,75 milionů zaměstnanců. To je ve věkových kategoriích Britů mezi 16 až 64 lety rekord, když míra zaměstnanosti dosahuje 74,5 procent. Také růst mezd v červenci zůstal s 2,2 procenty v podstatě na úrovni II. čtvrtletí.

Ještě jeden zajímavý údaj z britského trhu práce, tedy pracovního trhu páté největší ekonomiky. Růst zaměstnanců přicházejících ze zemí EU vzrostl od počátku roku o 238 tisíc na téměř 2,25 milionu zaměstnanců. To je podle ekonomů již „značka vysoké vody“.

Analytici nicméně předvídají ostrý pád migrace pracovníků ze zemí EU. A to díky slabší libře, křehčí britské ekonomice a psychologickému vlivu hlasování o Brexitu.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Helebrant (ANO): Jsem jednoznačně proti a tento návrh nepodpořím

23:08 Helebrant (ANO): Jsem jednoznačně proti a tento návrh nepodpořím

Projev na 102. mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 10. května 2024 k zákonu o korespondenční volbě