Paroubek: Jak chce v Haagu Netanjahu hájit své vojáky?

7. 1. 2015 10:17

Poté, co se Palestina rozhodla zařadit do jurisdikce haagského soudu, prohlásil B. Netanjahu, předseda izraelské vlády, že své vojáky ochrání před tím, aby byli souzeni za své údajné válečné zločiny před Mezinárodním trestním soudem v Haagu.

Paroubek: Jak chce v Haagu Netanjahu hájit své vojáky?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Dále řekl: „Palestinská strana si vybrala konfrontaci se státem Izrael a my nebudeme sedět se založenýma rukama. Těmi, kdo by se měli zpovídat před trestním soudem, jsou členové vedení palestinské samosprávy.

V červenci přitom vysoká komisařka OSN pro lidská práva N. Pillayová uvedla, že se Izrael mohl dopustit válečných zločinů zabíjením civilistů ostřelováním palestinských domů a nemocnic: „ Toto je jen několik málo příkladů, kde se zdá být vysoká pravděpodobnost, že mohlo být porušeno mezinárodní humanitární právo způsobem, který by mohl představovat válečné zločiny,“ uvedla a dodala, že každý z těchto incidentů musí být nezávisle prošetřen.

Ing. Jiří Paroubek

  • LEV 21
  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)


Fakt, že se B. Netanjahu snaží bránit své vojáky, je pochopitelný, ale je otázkou, do jaké míry je izraelský přístup k Palestincům, kdy jim ostřelují domy, školy či nemocnice, udržitelný a obhajitelný. A to jak před Mezinárodním trestním soudem, tak v očích mezinárodní veřejnosti. Jasným signálem, že Evropa již přehodnocuje svůj vztah k Palestině, je uznání samostatného palestinského státu Švédskem a doporučení svým vládám znějící z parlamentů Velké Británie, Francie či Španělska, aby i ony uznaly samostatnou Palestinu. Samostatnost Palestiny podpořil naposledy také Evropský parlament.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Paroubek - profil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti žádají Prahu 1: Udělejte si pořádek ve farmářských trzích

4:33 Piráti žádají Prahu 1: Udělejte si pořádek ve farmářských trzích

Piráti požádali zastupitele Městské části Praha 1, aby zajistili vypovězení smlouvy se společností D…