Peksa (Piráti): Léčba rakoviny, digitalizace či výzkum klimatu. I na to půjdou evropské peníze

28.04.2021 6:37

Europoslanci schválili zásadní investiční balík programu Horizont Evropa, kterým bude Evropská unie hradit výzkum i inovace v letech 2021 až 2027. Program počítá s celkovým rekordním rozpočtem 95,5 miliardy EUR. Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa vnímá pozitivně, že investice mají jít i na klimatickou krizi nebo léčbu rakoviny.

Peksa (Piráti): Léčba rakoviny, digitalizace či výzkum klimatu. I na to půjdou evropské peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

„Mezinárodní vědecká spolupráce je naprosto zásadní pro udržitelnou a digitální transformaci a pro řešení globálních výzev, jako je například klimatická krize. Program Horizont Evropa přináší téměř 100 miliard EUR na investice do výzkumu, vývoje a inovací na všech úrovních – od základního výzkumu po komerční aplikace,“ říká Peksa.

Výzkumný program EU zajišťuje krátkodobé a dlouhodobé financování výzkumu a inovací, peníze mají jít i na systémy zdravotní péče. Díky programu bude možné se připravit se na budoucí pandemie a zároveň pomoci průmyslu snížit emise uhlíku. Ty nejen přispívají k zhoršování klimatické krize, ale znečištěný vzduch také stále ukrajuje roky života českých občanů.

„Slibnou novinkou jsou v tomto programovém období také tzv. výzkumné mise, tedy konkrétní výzkumné priority, mezi které byly zařazeny klimatické změny, výzkum léčby rakoviny, ochrana oceánů a velkých vodních ploch, chytrá města a výzkum půdy i technologií produkce jídla,“ vysvětluje europoslanec Mikuláš Peksa.

Program Horizont Evropa v minulosti Piráti kritizovali kvůli nedostatečné možnosti zajistit kontrolu Evropského parlamantu. Podle Pirátů chybí rovnocenný přístup k financím pro všechny členské státy a možnost vyloučit neetické projekty, například vývoj technologií ke sledování lidí. Proto budou pirátští europoslanci program sledovat a prověřovat při každoročním schvalování výročních auditních zpráv o využívání peněz Evropskou komisí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

23:07 Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…