Plamínková (STAN): Proces proměny pražského Karlova náměstí byl zahájen

15.08.2017 13:30

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) vyhlásil tzv. řízení se soutěžním dialogem na revitalizaci parku Karlova náměstí. Jde o interaktivní spolupráci města s architekty, která mezi všemi zúčastněnými zajistí průběžnou dohodu na podobě návrhu.

Plamínková (STAN): Proces proměny pražského Karlova náměstí byl zahájen
Foto: STAN
Popisek: Jana Plamínková

„Výhodou soutěžního dialogu je zejména to, že jsou všichni aktéři součástí vývoje návrhu již od samého začátku. To by mělo zamezit neshodám mezi jednotlivými institucemi a umožnit tak potřebnou revitalizaci parku,“ říká Jana Plamínková, radní hlavního města Prahy.

Do soutěžního dialogu se mohou hlásit i architektonické týmy ze zahraničí. Odborná komise na základě dosavadní práce vybere pět uchazečů. Ti se potom budou scházet s dalšími zainteresovanými stranami, mezi něž patří například MČ Praha 2, Národní památkový ústav nebo Všeobecná fakultní nemocnice. Konání prvního workshopu, na kterém se bude upřesňovat zadání, se odhaduje na leden 2018.

„Jsem moc rád, že se podařilo vyhlásit takto otevřený proces na proměnu parku Karlova náměstí. Řízení se soutěžním dialogem na podobný projekt u nás v republice ještě nikdy neproběhlo, proto věřím, že i výsledky budou unikátní,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha. "Respektovaná odborná komise, která je složená z předních českých architektů, zahraničních krajinářů, historiků a zástupců města, je pro mě zárukou, že pro město vybereme partnera, který zajistí kvalitní realizaci," dodává Boháč.

Vzhledem k tomu, že město dlouhodobě uvažuje i o umístění podzemních garáží pod částí náměstí, budou se architekti zabývat i potenciálním umístěním výjezdů a řešení venkovního vzhledu garáží. Kromě revitalizace parku budou architekti hledat i názor na řešení přilehlých ulic. Návrhy však budou respektovat vydaná stavební povolení na první etapu, která zahrnuje doplnění přechodů a cyklotras.

Cena celkové revitalizace parku se odhaduje na 150 - 300 milionů korun. Řízení je dlouhodobě připravováno ve spolupráci s Městskou částí Praha 2, Národním památkovým ústavem a magistrátním Odborem památkové péče. Týmy, které splní kvalifikační kritéria, mohou žádosti o účast zasílat do 12. 10. 2017 na IPR Praha. Výsledky soutěžního dialogu by měly být známy v létě 2018.

Více informací najdete na ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

18:14 Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hledání nového ministra pro vědu a výzkum.