Procházka (ANO 2011): Novela autorského zákona ve třetím čtení

20.01.2017 15:48

Dnes probšhla třetí čtení novely autorského zákona. Jelikož novela vzbudila mnoho reakcí, což se projevilo i enormně vysokým počtem podaných pozměňovacích návrhů, rád bych zde jako zpravodaj tohoto sněmovního tisku uvedl několik skutečností.

Procházka (ANO 2011): Novela autorského zákona ve třetím čtení
Foto: ANO
Popisek: Roman Procházka

Řada dotazů a podnětů směřovala k otázce zvyšování autorských odměn. Zde především musím konstatovat, že pokud se bavíme o autorských právech, pohybujeme se v mezích soukromého práva, nikoliv v právu veřejném. Z tohoto důvodu nelze jednostranně omezovat státem výši sazebníků autorských odměn. Není ani možné, aby sazebník byl jednostranně navyšován ze strany kolektivních správců. Je tedy dle mého názoru v zájmu všech, aby výše sazebníků byla stanovena dohodou smluvních stran.

I z tohoto důvodu budeme jako klub podporovat pozměňovací návrh kolegy Vondráčka, který navrhuje upravit vládní návrh zákona v tom smyslu, že pokud nastane situace, kdy nedojde k dohodě mezi jednotlivými stranami na navýšení sazebníků, mají strany nejen možnost řešit spor prostřednictvím mediátora, jak navrhuje vládní návrh zákona, ale po neúspěšné mediaci řešit spor prostřednictvím soudů. Pozměňovací návrh kolegy Vondráčka tedy pouze doplňuje vládní návrh zákona a zamezuje tak, že by nastala neřešitelná situace v případě neúspěšné mediace.

Musím zde zmínit také pozměňovací návrhy pana poslance Gazdíka a pana poslance Adámka, které také upravují problematiku navýšení sazebníků odměn. Pan poslanec Gazdík navrhuje, aby kolektivní správce měl možnost navýšit sazebníky až o trojnásobek inflace za období předchozích tří let bez dosažení dohody. To by v případě 2% roční inflace znamenalo možnost kolektivního správce navýšit jednostranně sazebníky až o 18%! A v případě, že by navýšení bylo ještě vyšší než uvedený limit rozhodoval by o navýšení jednostranně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

V pozměňovacím návrhu pana poslance Adámka, by v případě nedosažení dohody o sazbách ani s využitím prostředníka, kolektivní správce nesměl zvýšit sazbu o víc než průměrnou roční míru inflace. V takovém případě by došlo k tomu, že by účelně nebylo dosaženo dohody a sazebníky by se tak navýšili maximálně o průměrnou roční míru inflace.

Z toho, co jsem zde uvedl je zřejmé, že návrhy pana poslance Gazdíka a Adámka příliš zasahují do soukromých práv a omezují smluvní svobodu stran.

Na závěr bych ještě chtěl upozornit, že novela autorského zákona implementuje směrnici 2014/26/EU o kolektivní správě autorského práva a práv s ním souvisejících a udělování licencí pro více území k právům k užití hudebních děl online na vnitřním trhu, přičemž lhůta pro implementaci uběhla již 10.4.2016. je tedy v zájmu České republiky, aby novela autorského zákona jako celek byla ve 3. čtení schválena. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

16:21 Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

Novela energetického zákona LEX OZE II z dílny Ministerstva průmyslu obchodu (MPO), která zavádí sdí…