Profant (Piráti): Praha otevře data

24.02.2015 12:16

Praha byla v minulosti oprávněně kritizovaná, že drží informace pod pokličkou, že například o jejím hospodaření se veřejnost dozvídá pozdě nebo vůbec. To se má brzy radikálně změnit. Nyní svá data otevře. Budou to primární data z mnoha aspektů života v metropoli - od statistik okolo škol, přes kriminalitu, až po faktury.

Profant (Piráti): Praha otevře data
Foto: Archiv Ondřeje Profanta
Popisek: Ondřej Profant

Ale zpomalme a nejprve si řekněme, co otevřená data, nebo též "opendata", jsou.

Je to princip, že k datům, která produkuje veřejný sektor, má přístup každý. Každý je může sdílet a vytvářet z nich své závěry. Může je sbírat, vyhodnocovat a libovolně s nimi pracovat. Například tvořit grafy, vyvozovat statistické trendy, zkoumat závislosti a vytvářet vizualizace. Což může napomoci veřejné kontrole a dokonce i komerčnímu sektoru. Především tím město ale pomůže i samo sobě a svým obyvatelům. Vyvaruje se tím absurdním situacím, kdy město samo nemá klíčová data pro své vlastní potřeby.

Aby princip opendata mohl fungovat, je třeba vytvořit standardy, formáty a ty důsledně dodržovat. Teprve potom jsou data užitečná. Tyto standardy jsou pro každý typ instituce jiné, protože každá instituce má jiná data. To komplikuje centrální kvalitní zavedení.

Velmi kvalitním příkladem otevřených dat je Londýn[1]. Ten data otevřel a tvrdí, že díky tomu ušetřil finanční prostředky a dal možnost vzniku novým podnikatelským záměrům. V nedávné době také některý data otevřelo ministerstvo financí.[7]

V Praze je nyní politicky přiznivá situace (viz třeba programové prohlášení Rady hl. města) pro otevření dat. Metropole by ráda následovala např. již zmíněný Londýn a nabídla svým občanům data ve strojově čitelné podobě. A já doufám, že vám na jaře dostanete dostatečnou porci dat.

Praha není jediná, kdo se zajímá o otevřená data. V sobotu 21. 2. proběhl celosvětový den otevřených dat[2]. V Praze se organizace ujal Fond Otakara Motejla[3], který připravil hackaton v hackerspace Brmlab.

Představeny byly různé projekty, např. Kontakty na úřady[4]. Připojil jsem se s krátkou úvodní přednáškou o otevřených datech v Praze. Představil jsem zárodek vize a pomocí brainstormingu jsme vytvořili docela ucelený plán.

Pokud vás problematika otevřených dat v Praze zajímá více, tak navštivtě zastupitelský úterek[5] 24. 2. od 18:00 v Pirátském centru[6] (Řehořova 19, Praha 3), kde budu tuto problematiku prezentovat a bude i dostatečný prostor pro diskusi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Profant

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Orbán - Musíme Evropu zachránit před novodobými soudruhy

14:07 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Orbán - Musíme Evropu zachránit před novodobými soudruhy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k čtvrtečnímu projevu maďarského premiéra Viktora Orb…