Řeháček (ČSSD): Dvojí metr

16.03.2016 17:00

Jedni jsou rovní, ale druzí jsou holt rovnější. Takto podivný je v Ústí nad Orlicí přístup k žadatelům o dotace z městské kasy.

Řeháček (ČSSD): Dvojí metr
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

A jak to tak vypadá, současné vedení města na tomto zvláštním přístupu nehodlá nic měnit. A to i přes veřejné upozornění na toto očividné zvýhodňování jedněch vůči druhým, které se odehrálo na zastupitelstvu města.

Jak to s dotacemi v Ústí tedy funguje? Pro ilustraci uvedu čistě hypotetický příklad inspirovaný skutečností. Lojza chce pořádat sportovní akci. A protože „myslí ve velkém“, plánuje akci mezinárodní zakončenou fajnovým rautem.  Dá rozum, že to nebude zadarmo. Požádá tedy město o pěkně kulatých 100.000 Kč. Naproti tomu Pepík je skromný chlapík, takže myslí jen lokálně. Také on chce ale uspořádat sportovní akci. Pro místní. Požádá proto město o dotaci 4.000 Kč. A pak se stane prapodivná věc. Pepík už jen valí oči.  V okamžiku podání žádosti se totiž „dotační osudy“ Lojzy s Pepíkem ostře rozejdou. V nynějším systému přidělování dotací totiž existují v podstatě dvě kasty žadatelů. Kasta vyvolených a kasta těch obyčejných. Podle předem neexistujícího klíče se pouze Lojza stává vyvoleným. Pepík to „štěstí“ nemá.

100.000 Kč pro Lojzu se následně přetaví do samostatné položky rozpočtu města a Lojza si může blahopřát, má totiž svoji dotaci jistou. To Pepík může Lojzovi leda závidět. Pepík totiž na žádnou samostatnou položku rozpočtu samozřejmě nárok nemá. On bude muset o své 4.000 Kč hezky zostra bojovat se všemi obyčejnými, kteří nepatří k vyvoleným. A protože souhrnný požadavek všech žadatelů je o dost vyšší, než kolik město vyčlenilo na dotace, někdo z obyčejných prostě bude muset „utřít nos“. To jsou jednoduché počty. Protože Pepík není úplný smolař, který by nedostal ani ň, podaří se mu nakonec získat alespoň 1.200 Kč. Přemýšlí, zda mu to vůbec stálo za to papírování, které s tím bylo a bude spojené. Ale protože je nezřízený optimista, tak si nakonec řekne, že mu to za to stálo. Jedna věc ho ale stejně štve, až ho potká Lojza, bude z něj mít zase akorát srandu. Lojza si to prostě „umí zařídit“.

Popsaný systém přidělování městských dotací je na rozdíl od Lojzy s Pepíkem bohužel velmi skutečný. A nevypadá to, že by současné vedení města mělo zájem ho změnit. Vyvolení si na způsob přidělování dotací pochopitelně stěžovat nebudou a nelze se jim divit. Zbylá většina těch obyčejných proti nespravedlivému systému hlasitě protestovat bohužel nemůže. Porušila by totiž historií ověřenou zásadu, že „do ruky, která tě krmí, se nekouše“. Každý se jistě dovtípí proč.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…