Richterová (Piráti): Chaos kolem ošetřovného v rámci uvolňování opatření ve školství stále trvá

12.05.2020 17:10

Komentář Olgy Richterové k nejasnostem ohledně čerpání ošetřovného

Richterová (Piráti): Chaos kolem ošetřovného v rámci uvolňování opatření ve školství stále trvá
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová

Vláda stále nevyjasnila, zda rodiče, jejichž děti nebo členové domácnosti jsou v rizikových skupinách, mají i nadále možnost čerpat ošetřovné. Jasné rozhodnutí o tom, jak to s ošetřovným má být, vláda už několik týdnů odkládá navzdory znovuotevření řady mateřských škol. Rodiče jsou tak často zoufalí a chybí jim zcela základní informace. S Piráty požadujeme po vládě jasné stanovisko, které definuje nárok na ošetřovné v návaznosti na postupné uvolňování opatření v oblasti školek a škol. Možnost svobody volby pro rodiče preferujeme z praktických důvodů zachovat do konce června.

Postupné otevírání mateřských škol provází celá řada nejasností. Mateřské školy nebyly vládou nikdy plošně uzavřeny a rozhodnutí o jejich uzavření zůstalo v kompetenci ředitelů mateřských škol, jednotlivých obcí a dalších zřizovatelů. Pokud mateřská škola zůstala otevřená, rodiče ztratili nárok na ošetřovné, protože podmínkou pro přiznání ošetřovného je potvrzení o uzavření školy. Manuály pro školy vydané ministerstvem školství zároveň definují rizikové skupiny z řad dětí, kterým je doporučován návrat do školského zařízení. Aktuálně nastavená pravidla pro výplatu ošetřovného se však nezabývají situací, kdy dítě nenastoupí do mateřské školy z důvodu rizikovosti své či jiného člena rodiny, nebo protože mají rodiče obavy o zdraví svého dítěte. Stejně tak není jasné, zda bude na ošetřovné mít nárok rodič dítěte, u něhož mu časy otevření škol či školek stejně znemožní návrat do práce (například kvůli chybějící družině nebo zkrácení provozní doby MŠ).

U škol je všem rodičům umožněno, aby si sami zvolili, zda své dítě do školy dají či nikoli. U školek mnoho rodičů kvůli rizikovosti dítěte nebo člena domácnosti preferuje, aby děti zůstaly doma, jelikož v mateřské škole nebudou využívány osobní ochranné pomůcky. Rodiče jsou tedy již nyní vystaveni situaci, kdy neví, zda budou mít nárok na ošetřovné i v okamžiku, kdy budou mít oprávněnou obavu o zdraví svých dětí i své, a jsou mnohdy před “Sofiinou volbou”, zda zajistit příjem rodiny či brát ohled na zdraví. Navíc vláda nijak neřeší problém s alergiemi a související rýmou či kýcháním. Školky berou pouze stoprocentně zdravé děti a při prvním kýchnutí bude muset rodič okamžitě dítě vyzvednout, takže pro zaměstnavatele i zaměstnance bude vzrůstat pracovní nejistota a stres. Za zmínku stojí i to, že v řadě školek rodič vyplňuje čestné prohlášení, že dítě 14 dní před nástupem neprojevovalo příznaky možného virového onemocnění.

Pirátský poslanec Lukáš Bartoň a jeho tým se nyní také zabývají rozhodnutím MŠMT o tom, že speciální školy a třídy pro žáky s tělesným postižením, mentálním postižením, souběžným postižením více vadami, poruchami autistického spektra či závažnými poruchami chování zůstanou uzavřené až do konce školního roku. Toto považuji za nepřijatelné, protože o otevření škol rozhoduje vláda, která žádnou výjimku neudělala, což znamená, že speciální školy by se měly otevřít stejně jako ostatní. MŠMT přece nemůže hygienickým manuálem rozhodnout o vyloučení rodin dětí s postižením ze vzdělávání. Odborné zdůvodnění bude místopředseda školského výboru Lukáš Bartoň žádat zítra na zasedání výboru. Navíc speciální školy mají daleko lepší předpoklad pro zajištění hygienických podmínek a můžou využít výjimky ve vyhlášce, kdy by bylo ve třídách čtyři až šest dětí (běžně jsou ve třídě tři pracovníci – tedy maximálně devět osob).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

4:31 Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

Jeden z největších mozků současné vlády a světové vědy, bývalá šéfka penzionu, absolventka zkrachova…