Richterová (Piráti): Desetitisíce lidí žijí na ubytovnách. Situaci může zlepšit spolupráce státu s obcemi

02.10.2019 18:42

Problém dostupnosti bydlení se v ČR dle analýz týká více než 80 tisíc lidí, z toho 20 tisíc dětí, žijících dnes často na ubytovnách.

Richterová (Piráti): Desetitisíce lidí žijí na ubytovnách. Situaci může zlepšit spolupráce státu s obcemi
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová

„Potíže s bydlením, které se roky prohlubují, se samy nevyřeší. Stát by měl nastavit jasné podmínky, které umožní obcím, aby byly samy schopné svým občanům potřebnou podporu poskytnout. Z prezentací obcí na našem dnešním semináři vyplývá, že dobrou praxi už známe, jen chybí její stabilní financování,” uvedla jedna z organizátorek dnešního sněmovního semináře na téma sociální práce a obecního bydlení poslankyně Olga Richterová. Dosavadní zkušenosti obcí se sociální prací v rámci realizovaných projektů sociálního bydlení, příklady nových projektů, postoje ministerstev a zainteresovaných organizací byly hlavními tématy jednotlivých bloků dnešní akce.

Konference Zkušenosti obcí se sociální prací a službami v oblasti bydlení pořádaná místopředsedkyní Výboru pro sociální politiku Olgou Richterovou, místopředsedou Poslanecké sněmovny Vojtěchem Pikalem a členkou Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Evou Fialovou proběhla za široké účasti zástupců ministerstev, dotčených státních institucí a obcí, neziskových organizací a dalších subjektů.

„Obce nejen, že se potýkají s nedostatkem prostředků na pořízení obecních bytů, ale mají i zásadní nedostatek sociálních pracovníků. Bohužel, rozpočtová politika vlády naznačuje, že zájem vlády v této věci není prioritní. Za pozitivní jev však musím považovat fakt, že mezi účastníky dnešního setkání – ať už jde o zástupce ministerstev, neziskových organizací a další – panoval v základních otázkách konsensus. A jak tedy rozseknout začarovaný kruh chudoby, vzdělávání a odebírání dětí z rodin? Zejména využíváním široké škály nástrojů: od konzultací při realitním zprostředkování, přes zajišťování kaucí dávkami mimořádné okamžité pomoci (kde je úspěšnost udržení bydlení po roce přes 82 procent), po spolupráci mezi odbory sociálními a majetkovými na obcích, až po dostatečný počet obecních bytů, přiměřeně zajištěných kvalitní sociální prací,” shrnula Richterová.

Podpora v bydlení je dlouhodobé téma Pirátů. V programu pro parlamentní volby 2017 formulovali nabídnutí nevyužívaných nemovitosti v majetku státu obcím jako jedno z možných řešení. V lednu 2019 proběhlo setkání Pirátů se zástupci měst a dotčených organizací na konferenci Piratecon. V červenci a v srpnu absolvovala Olga Richterová řadu setkání s představiteli organizací a měst v Čechách i na Moravě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): Plán Mercedesu, prodávat od roku 2030 jen elektromobily, padl

12:16 Maříková (SPD): Plán Mercedesu, prodávat od roku 2030 jen elektromobily, padl

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k elektromobilitě.