Seďa (ČSSD): Z čeho u USA a Evropy plyne nervozita a vojenské harašení zbraněmi?

25.03.2015 16:58

Ve dnech 20.3. a 21.3.2015 jsem se zúčastnil jednání Stálého výboru Parlamentního shromáždění NATO.

Seďa (ČSSD): Z čeho u USA a Evropy plyne nervozita a vojenské harašení zbraněmi?
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

To se uskutečnilo v sídle parlamentu ve Westminsterském paláci. V pátek proběhla registrace a ubytování a v odpoledních hodinách bylo zasedání formálně zahájeno v State Rooms of Speaker´s House, House of Commons. Vlastní zasedání proběhlo následující den v Royal Gallery, House of Lords. Po přijetí agendy z minulého zasedání v Haagu, odsouhlasení aktivit PS NATO v roce 2015, včetně přípravy jarního a podzimního zasedání , schválení účetní uzávěrky za rok 2014, projednání požadavku na přidružené členství ze strany Palestinského národního kongresu a projednání dalších finančních dokumentů, bylo hlavním bodem vystoupení a poté diskuse profesora Michaela Clarka, ředitele Royal United Services Institute, na téma současné bezpečnostní situace ve světě. Pan profesor seznámil přítomné s svým pohledem na aktuální bezpečnostní hrozby a problémy, na mise NATO a zdůraznil nutnost vzájemné spolupráce, zlepšení vojenského plánování a odpovědnosti jednotlivých členských zemí.

Objasnil strategii a taktiku prezidenta Putina a RF ve vztahu k NATO a k EU, včetně historických konsekvencí v období po rozpadu SSSR. Snaha RF rozdělit evropské země ve vztahu k Ukrajině a Ruské federaci, zhoršení vztahů EU k USA, snížení transatlantické spolupráce, to jsou cíle současného vedení RF, které se snaží získat ztracené pozice. Ruská ekonomika, navázaná na export přírodních zdrojů, utrpěla v poslední době obrovské ztráty a prezident Putin nemá dostatek volných finančních prostředků pro zlepšení životní úrovně obyvatel, k rozvoji ruského průmyslu či zvýšení konkurenceschopnosti ruských výrobků. Ruská ekonomika není schopná unést zvýšené náklady na obranu a modernizaci armády. Nicméně prezidentovi Putinovi nahrává vnitřní situace, kdy nemá prakticky žádnou opozici.

V rámci diskuse se řešila spolupráce členských zemí NATO v oblasti modernizace a obrany, tak jako spolupráce v zahraničních misích. Bylo konstatováno, že ekonomická síla jak USA, tak EU je nad síly RF a z toho plyne nervozita a vojenské harašení zbraněmi RF. Hovořilo se i o připravované smlouvě TTIP mezi EU a USA a jejím vlivem na posílení transatlantických vazeb, zejména z pohledu ekonomické spolupráce. Byl připomenut závazek ze summitu NATO z Walesu v rámci kolektivní obrany a posílení vojenských schopností. Hovořilo se o úkolech v rámci Sharing and Pooling (bezpečnostní strategie EU) a Smart Defense (NATO).

Rozebírala se situace v Iráku a Sýrii, včetně vlivu Iránu a jeho zapojení do řešení konfliktu s bojovníky ISIS. Probírala se i zhoršená situace v MENU regionu a v Libyi.

Po této diskusi proběhla ještě informace Damana Brewitta, finančního ředitele Národního auditorského úřadu VB na téma transparentnosti financování NATO se zaměřením zveřejňování rozpočtu, zavedení veřejného finančního auditu a pohledu jednotlivých členských států i veřejnosti na financování obranných kapacit Severoatlantické aliance.

Zasedání stálého výboru bylo ukončeno pozváním představitelů Maďarska a Norska na jarní zasedání PS NATO do Budapešti a na 61. zasedání do Stavangeru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Antonín Seďa - profil

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: 15 milionů na domácí hospicovou a paliativní péči. Protože to je důležité

20:18 Hejtman Grolich: 15 milionů na domácí hospicovou a paliativní péči. Protože to je důležité

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke smrti a umírání.