Sehnalová (ČSSD): Zásadní moment pro ochranu práv lidí s postižením v Evropě

10.03.2018 8:35

Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením ratifikovalo Irsko jako poslední stát EU.

Sehnalová (ČSSD): Zásadní moment pro ochranu práv lidí s postižením v Evropě
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Po jedenácti letech od chvíle, kdy Irsko v březnu 2007 podepsalo Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením (UN CRPD), schválil irský parlament ve středu rezoluci, která zemi umožňuje tuto úmluvu ratifikovat a přijmout do svého právního řádu. Úmluva pak vstoupí v platnost 30 dní po uložení irského ratifikačního listu u Organizace spojených národů, čímž bude završen proces ratifikace této Úmluvy v Evropské unii.

Irsko je totiž posledním z 28 členských států EU, které tuto mezinárodní smlouvu o lidských právech ratifikovalo. EU a její členské státy díky tomu nyní budou plně vázány mezinárodním právem k naplňování této úmluvy a zavázány společně prosazovat a chránit práva osob se zdravotním postižením, která jsou v ní zakotvená.

„Rozhodnutí irského parlamentu, díky němuž může být dokončena ratifikace Úmluvy Evropskou unií, je zásadním momentem pro ochranu práv lidí s postižením v Evropě. Je důležité, že se všechny státy přihlásily k jejich naplňování a respektování, nyní je ale zejména nutné přejít od slov k činům. Bohužel stále vidíme, že lidé se zdravotním postižením nemohou jednoduše samostatně cestovat nebo bydlet, musíme tedy pracovat na tom, aby byla opatření obsažená v této Úmluvě skutečně naplněná i v praxi,“ zdůraznila poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová, která je předsedkyní parlamentní Meziskupiny pro práva lidí s postižením. V Evropském parlamentu pracovala také na stanovisku Výboru pro dopravu a cestovní ruch ke zprávě, která byla odpovědí Parlamentu na doporučení zvláštní komise OSN k tomu, jak by měla EU implementovat opatření UN CRPD do unijní legislativy.

Úmluva CRPD, kterou přijala Organizace spojených národů v roce 2006, má sedm hlavních zásad: respekt k lidské důstojnosti a nezávislosti, zákaz diskriminace lidí s postižením, jejich plné zapojení do společnosti, rovnost příležitostí, přístupnost, rovnost žen a mužů a respekt k vyvíjejícím se schopnostem dětí a jejich právu na zachování identity.

Česká republika patřila mezi první signatáře Úmluvy, podepsala ji krátce po jejím přijetí Valným shromážděním OSN 13. prosince 2006. Ihned poté byl v České republice zahájen proces ratifikace, který byl zakončen 28. 9. 2009. Ratifikací úmluvy vznikla České republice mimo jiné i povinnost zřídit monitorovací orgán pro naplňování práv osob se zdravotním postižením, od letošního roku plní tuto činnost veřejná ochránkyně lidských práv.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konzervativní strana: Západní svět se zjevně nepoučil ze svého selhání

23:08 Konzervativní strana: Západní svět se zjevně nepoučil ze svého selhání

79. výročí ukončení 2. světové války v Evropě