Starosta Hrušovan Petr Šmíd instaloval na obecní budovy soláry k výrobě elektřiny dávno předtím, než to bylo v kurzu. Obecní vůz jezdí na elektřinu, na obci pracuje referent pro životní prostředí a plány na zvýšení energetické soběstačnosti obce, to se skvěle poslouchalo.
Ostatně stačí se projít po upravené návsi a okolních ulicích, aby bylo jasno, že Petr Šmíd je člověkem na svém místě.
Přes zjevné úspěchy se pan starosta nenaparuje a s pokorou pracuje pro místo, kde žije. Bylo to příjemné setkání.
A to přesto, že jsem vyslechl velkou kritiku na to, jak se stát staví k lokální výrobě čisté energie. Dotace by byly, ale příslušná legislativa stále chybí. Jsme tak v paradoxní situaci, kdy ministerstva finančně podporují tzv. komunitní energetiku, ale zákony s decentralizací výroby elektřiny zatím nepočítají.
Stejné téma jsme řešili i s paní Kynčilovou a paní Rouskovou při setkání v sídle Dobrovolného svazku obcí Chomutovsko. I pro ně je lokální a ekologicky šetrná výroba energií velké téma.
To mě samozřejmě těší, protože jsem si jistý, že právě decenzralizace a demokratizace v energetice je dobrým řešením s ohledem na změny klimatu a odpovědí na vydírání energetických mocností.
Dohodli jsme se na exkurzi za příklady dobré praxe. Hned kousek za hranicemi v Sasku totiž skvěle funguje místní energetické družstvo. A v Horním Jiřetíně v energetické sobestačnosti taky dost pokročili.
Mnohé obce jsou na budoucnost připraveny. Teď už se čeká jen na vládu, aby nám potřebý a dlouho slibovaný zákon poslala do Parlamentu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV