Senátor Valenta: Další lži ministra Babiše

5. 8. 2016 9:17

Ministerstvo financí se chlubí rekordním přebytkem státní kasy, který má být ke konci roku 70 miliard korun. Jak toho dosáhl?

Senátor Valenta: Další lži ministra Babiše
Foto: Archiv IV
Popisek: Senátor Ivo Valenta

Andrej Babiš tvrdí, že stát lépe vybírá daně, ekonomičtí experti ale jeho závěry mírní. Co to znamená? Stát mohl vybrat více daní i díky zvýšené daňové zátěži, k tomu méně investoval a přebytek má navíc na svědomí i celkově rychlejší růst české ekonomiky, který byl nastartován dávno před nástupem Sobotkovy vlády. 

Zdá se, že Babiš je mistrem ve lži. Populismem nejhrubšího zrna je pak tvrzení ministerstva financí, že za to mohou nově přijatá opatření. Že by EET, které se ještě nespustilo? Nebo kontrolní hlášení k DPH, které funguje sotva pár měsíců? Babiš ale tak nějak pozapomněl i na to, že zatímco běžným občanům zachovává daňovou zátěž na neúměrně vysoké úrovni (vzpomeňme si třeba na nedávné přenesení povinnosti platit daň z nabytí nemovitosti na kupujícího, namísto jejího zrušení), a drobné živnostníky zatěžuje přibývající administrativou, svým firmám poskytuje masivní daňové úlevy. Jiné podnikatele na trhu, kam jeho společnosti expandují, však nemilosrdně likviduje. 

A příklad? Ten první, který mě teď aktuálně napadá, jsou firmy z agrokoncernu Preol a Primagra, jejichž objem dodávek pro státní podnik Čepro se letos vyšplhal až na 87 % bionafty! To byl dokonce dvojnásobek oproti roku 2013, kdy Babiš ještě nebyl ministrem financí. Od loňského února jsou obě firmy ze skupiny Agrofert navíc jediným tuzemským producentem bionafty pro Čepro. Po razii "daňové kobry" skončil i jejich poslední konkurent - ústecká Kratolia. Skutečně si myslíte, že státu se daří lépe?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TOP 09: Plzeňský neonatolog Jiří Dort se rozhodl stát členem strany

6:38 TOP 09: Plzeňský neonatolog Jiří Dort se rozhodl stát členem strany

Plzeňský neonatolog a krajský zastupitel Jiří Dort se rozhodl vstoupit do TOP 09.