Senátor Valenta: Rovnost neznamená výsady! To platí pro muslimy, Romy i ostatní

20. 9. 2017 16:12

Rozhodnutí soudu ve věci muslimského šátku přineslo důležitý precedent.

Senátor Valenta: Rovnost neznamená výsady! To platí pro muslimy, Romy i ostatní
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Ivo Valenta

Spor o právo nosit muslimský šátek ve škole přinesl od soudců jasný vzkaz: „Rovnost neznamená právo chtít výsady“. Věta opravdu přelomová. A to absolutně pro všechny komunity.

Zatímco některé tzv. velké státy EU mají problém s přílišnou korektností, kterou však lze bohužel spíše označit za sebevražednou zbabělost, Česká republika díky sebevědomé justici dala muslimům jasně najevo, že u nás nemohou čekat žádné výsady. Tady jsme prostě doma my. V rozsudku ve věci žaloby proti ředitelce školy Kohoutové, která nedovolila nosit studentce muslimský šátek, zazněla totiž nenápadná, ale přelomová věta. „Studentka nežádala rovné zacházení, ale výsadu“, řekli soudci. Tak jednoduchá pravda, a přesto o ní musel rozhodovat soud.

Rád bych však upozornil na to, že se tato věta netýká jen muslimské dívky. Výsady, vydávané za požadavek rovného zacházení, tu žádají i jiné komunity. Povinnosti neplní, ale pro výsady natahují ruce. A co víc, žádají pozitivní diskriminaci, protože prý na ni mají právo. Ano, hovořím o romské komunitě. Podle mého názoru je jen otázkou doby, kdy nám dojde, že budeme-li stále ustupovat těm, kteří umí jen křičet a žádat něco extra, pak klasické rodiny, které všechno plní, řádně chodí do práce a vychovávají své děti, se stanou vlastně diskriminovanou skupinou.

Ale proč by to tak mělo být, když rovnost neznamená mít výsady? V září to řekl soud muslimské dívce. A my všichni bychom měli najít odvahu to začít říkat všem, kteří obdobné výsady bez jakéhokoli důvodu chtějí taky. Považuji tedy větu v případu šátku za více než velmi významnou. Všichni jsme si rovni, a nikdo nemá právo na výsady. Souhlasím. A opakujme si to každý den.

Komu se to nelíbí – má smůlu. Bude žít tak, jak si sám zvolí. Tedy verdikt soudu považuji za začátek jiného uvažování. Nejen vůči muslimům, ale vůči všem, kteří nás všechny chtějí zneužívat, aniž by sami byli ochotni přispět svým dílem. Ale rovnost neznamená výsady. Dnes už to máme černé na bílém.    
 
Ivo Valenta
slovácký senátor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…