Senátorka Třísková: Navýšené náklady a výpadky příjmů zatím řešené nebyly

10.06.2020 17:48

Projev na 24. schůzi Senátu 10. června 2020 k návrhu zákona o prominutí pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

Senátorka Třísková: Navýšené náklady a výpadky příjmů zatím řešené nebyly
Foto: senat.cz
Popisek: Emilie Třísková

Dobrý den, děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně, vážená paní ministryně, kolegyně, kolegové.

Já bych chtěla upozornit na jednu nerovnost – tak tomu říkají poskytovatelé sociálních služeb, která vznikne schválením tohoto zákona. Paní ministryně hovořila o tom, že chceme pomoct malým společnostem a že velké společnosti měly možnost se přihlásit do programu A, B. Já bych tady chtěla hovořit o poskytovatelích sociálních služeb, které měli v rámci koronaviru navýšené náklady, a to z důvodu nákupu pomůcek. Ale mají tam i výpadky příjmů z toho důvodu, že byly uzavřeny sociální služby a nedošlo tam k naplnění příjmů úhrad ze strany klientů.

Proč takhle obšírně o tom hovořím. Protože pokud teď schválíme zákon, kde je úleva na sociálním tam, kde je počet zaměstnanců do 50, tak když si propočítám a vzala bych průměrnou super hrubou mzdu pracovníka přímé péče 28.000, vynásobím 5 krát 3 měsíce, tak zjistím, že částka, kterou poskytovatel nemusí odvést, je přes milion korun. Kdežto u dalšího poskytovatele, který má 51 zaměstnanců, už tato – nechci to nazývat výhodou, nazývám to nerovností – tady ta možnost už není. A jedná se o stejné sociální služby, služby pro občany a kolikrát ta velká organizace může mít vyšší náklady vůbec na provoz, jak ta organizace menší. Já to vnímám jako nerovnost ve vztahu k sociální oblasti.

A jestli mám dobře načtený ten režim A, B, tak tam se nemohli velcí poskytovatelé sociálních služeb vůbec přihlásit. Kdežto tady v tom programu ano. A je to tak dobře. Chtěla bych poděkovat paní ministryni za to, že teď dostávají zaměstnanci v sociální oblasti finanční podporu, co se týká mezd, ale ty navýšené náklady a výpadky příjmů zatím řešené nebyly.

Děkuji.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

23:07 Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nástupu do funkce ministra pro vědu, vývoj a inovac…