Soukromníci: Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly

8. 11. 2015 21:16

Poslanci na aktuální schůzi sněmovny posunuli do třetího čtení zákon o významné tržní síle. Ten zavádí přísnější regulaci vztahů mezi velkými obchodníky a dodavateli s cílem více chránit ty slabší - tedy tuzemské zemědělce a potravináře. Potud to zní velmi dobře. Na nutnosti podporovat české producenty se asi shodne většina – nejen ve sněmovně, ale i ve společnosti. Jenže jak už se to za současné vlády stává zvykem, pod zástěrkou ušlechtilých ochranářských cílů nám všem dláždí cestu do pekla plného regulací, byrokracie a sociálního inženýrství…

Soukromníci: Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly
Foto: Strana soukromníků ČR
Popisek: Strana soukromníků ČR, logo.

Řetězce, které jsou v tvrdém konkurenčním boji, již nyní říkají, že to povede k poklesu objemu českého zboží. Prostě se budou orientovat na zahraniční dodavatele. To jim věřit můžeme i nemusíme. Pravdou ale je, že dnes velké řetězce mají v rámci potravinářského sortimentu více než dvě třetiny zboží od českých dodavatelů. Pokud se to změní, doplatí na to jedině oni – zboží sice dodají za možná lepších podmínek, ovšem v menším objemu. Nebo skončí s dodávkami úplně. Druhou otázkou je, zda opravdu má stát regulovat vše. Není lepší dát prostor vlastnímu názoru, postoji? Nejsme přece ovce, za které má někdo rozhodovat o tom co, za kolik a kde nakoupí. 

Pokud chce stát opravdu podporovat domácí producenty, pak existuje řada možností – od odstraňování bariér v podnikání přes účinnou a cílenou marketingovou podporu až po dotační politiku. Jenže v tomto ohledu uplatňuje vláda zcela opačnou politiku. Podnikání neustále komplikuje dalšími a dalšími povinnostmi, vytváří džungli norem a předpisů, v které se nevyznají ani úředníci, a dotace dokáže poslat jen velkým hráčům. V tomto kontextu je zákon o významné tržní síle částečně úsměvný, spíše ale k pláči.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): U některých médií máme pochybnosti o jejich objektivitě

17:20 Fiala (SPD): U některých médií máme pochybnosti o jejich objektivitě

Projev na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny 24. listopadu 2017