Vystrčil (ODS): Legiovlak

15.10.2019 10:49

Jako malý kluk jsem téměř bez dechu poslouchal svého tátu, když mi vykládal o našich legionářích, jejich hrdinství a zásluhách o vznik samostatného Československa.

Vystrčil (ODS): Legiovlak
Foto: archiv senátora
Popisek: senátor a místopředseda ODS Miloš Vystrčil

Pravda zejména ve vztahu k bolševikům to bylo trochu jiné povídání než kusé zmínky z tehdejší výuky socialistického dějepisu.

Nevím, kolik z nás dnes ví, že v první světové válce bojovalo více než 140 000 Čechů a Slováků na straně Francie (10 000), Itálie (20 000), Ruska (70 000), Srbska a USA (40 000) za samostatný československý stát.

Nevím, kolik z nás ví, že na konci Velké války (první světová válka) čítalo Československé vojsko na Rusi téměř 70 000 mužů ve zbrani?

Nevím, kolik z nás ví, že mnozí z legionářů se vrátili až dva roky po válce, během kterých sváděli boje s ruskými bolševiky a vedli si výtečně. Ovládli tisíce kilometrů nejdůležitější ruské železnice - Transsibiřské magistrály.

Nevím, kolik z nás ví, že teprve 7. února 1920 bylo uzavřeno příměří se sovětskou vládou a legionáři konečně mohli zahájit nerušenou evakuaci z Vladivostoku do Československa a že bylo přepraveno téměř 73 000 osob. Jsem přesvědčen, že jsou mezi nimi s velkou pravděpodobností i lidé - hrdinové mající kořeny v našich městech a obcích. Mezi nejznámější patří rodák z Čenkova u Třeště sokol a plukovník Československých legií Josef Jiří Švec.

Právě LEGIOVLAK, který bude k vidění od 22. 10. do 27. 10. na nádraží v Telči je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále probíhaly válečné operace Československých legií. Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí legionářů jsou vybrány nejčastěji používané typy vozů.

Vlak se skládá z plošinového, improvizovaného obrněného, dělového, ubytovacího (těplušky), výstrojního, velitelského, štábního, zdravotního, poštovního a kovářského vagonu.

V roce 100. výročí vzniku samostatného Československa jsme se marně snažili dosáhnout toho, aby se alespoň na některém nádraží v našem senátním obvodu LEGIOVLAK zastavil. Podařilo se to o rok později. Věřím, že toho všichni vlastenci a vlastenky se svými dětmi či vnuky využijí a LEGIOVLAK navštíví.

Miloš Vystrčil, krajský zastupitel, senátor

Miloš Vystrčil

  • ODS
  • PROFIL NENÍ POUŽÍVÁN.Případné dotazy na kontakty v Detailech
  • předseda Senátu

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

22:12 Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k médiím.