Vyzula (ANO): Od východní medicíny se máme co učit

09.09.2014 18:25

Země středu je naprosto nepřehlédnutelná. To je pochopitelné. Dlouhodobá historie přes 5000 let, postavená na filozofii Confucia, jehož vliv je stále vidět a současný obrovský tah na branku ve všech oblastech lidského bytí.

Vyzula (ANO): Od východní medicíny se máme co učit
Foto: ANO
Popisek: Rostislav Vyzula

Západní civilizace sice odsuzuje současný čínský vztah k Tibetu a jejich pohled na demokracii a lidská práva, nicméně obchod je obchod a politici všech zemí se předhánějí v navázání kontaktů. Každý takový kontakt má i vliv na právě diskutovaná lidská práva a demokracii. Není totiž možné rychle změnit systém, který fungoval 5000 let.

Nerozumíme jejich vysvětlení. Je to jako v právním systému. Litera říká tohle, ale pokud se sejdou 3 právníci, tak každý si ji vysvětluje jinak a navíc všechna vysvětlení jsou správná. Jen na okraj, je to složitější, než si myslíme a ze dne na den nedojde ke změně v myšlení lidí. Různé kultury mají různý vztah k životu a smrti, což je dáno historicky, tradicemi, filozofií, každodenní praxí.

Navázání kontaktu s Čínou na poli obchodu, zdravotnictví, vědy a kultury je tedy přirozené a navíc z pohledu malé země uprostřed Evropy, prospěšné. Ve zdravotnictví jsou poněkud napřed, pokud se týká tradiční medicíny. Tu jsme u nás úspěšně téměř zničili, ale číňané ji naopak stále posilují a vidí, že je jim prospěšná v řadě případů. Máme se co učit a nejde jen o to převzít principy tradiční čínské medicíny, je to přece jenom jiná společnost, ale možná nás to přinutí zrevitalizovat naše metody starých felčarů. Rychle jsme převzali úspěchy moderní západní medicíny a zapomněli na vyzkoušené receptury.

Z tohoto hlediska vidím spojení tzv. západní medicíny s tzv. východní medicínou za další pokrok, neboť se denně setkáváme s tím, že potřebujeme neoddiskutovatelné pokroky západní medicíny spojit ještě s něčím dalším, působícím na úrovni psychologie, naší psychiky. Mnohdy jsou to jednoduché recepty, které by měly být samozřejmostí, ale naši lékaři jsou přetíženi administrativní prací a postrádají čas na pacienta.

Určitě by bylo lepší se věnovat pacientovi, než koukat při jeho návštěvě v ordinaci do počítače a komunikovat s pacientem jen přes počítač. Existují takové roboty nebo softwary, jeden se myslím jmenuje "Watson", které již dnes dokážou přesně stanovit strategii léčby, pokud do něj naskládáme dostatečný počet dat o pacientovi. Systém vyplyvne něco jako kompletní přístup k léčbě, ale pacienta nepodrží za ruku a nevysvětlí mu jeho otázky. Spojení s tradiční čínskou medicínou nám možná otevře oči a připomene staré dávné postupy, i když nám zcela nenahradí vymoženosti dnešního západního zdravotnictví. To ani nejde, ale může být dobrým prostředníkem k pochopení lidského trápení, které se v nemoc obrátilo.

Rostislav Vyzula, Poslanec a předseda Výboru pro zdravotnictví

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ANO

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kettner (SPD): Prosím vás, už si aspoň přestaňte hrát na demokraty

21:03 Kettner (SPD): Prosím vás, už si aspoň přestaňte hrát na demokraty

Projev na 102. mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 10. května 2024 k zákonu o korespondenční volbě