Zelení: ODS pomohla komunistům, ČSSD a ANO prosadit podporu politiky jedné Číny

26. 2. 2016 7:26

Když v březnu loňského roku nevyvěsila pražská radnice vlajku Tibetu, bila pražská ODS na poplach.

Zelení: ODS pomohla komunistům, ČSSD a ANO prosadit podporu politiky jedné Číny
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Její zástupci v zastupitelstvech hlavního města i jeho částí hlasitě podporovali „boj tibetského lidu za autonomii.“ Dnes stejní lidé pomohli prosadit politickou deklaraci, která se mimo jiné přímo odkazuje na kontroverzní prohlášení ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) z roku 2014, podle něhož „Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě.“

„Ne, že bych byl zcela proti, města nechť se druží. Ale věta smlouvy: ‘The City of Prague confirms its continuous commitment to the One China Policy of the Government of the Czech Republic, and acknowledges that Taiwan is an inalienable part of Chinese territory,’ tedy že respektujeme, že Taiwan je nedílnou součástí jedné Číny, k tomu se neznám a město nic takového pro případné partnerství hlásat nemusí a nemá,” uvedl Matěj Stropnický, předseda SZ.

Předseda ODS tehdejší postoj ministra považoval za zahraničně-politický obrat o 180 stupňů. Stejný názorový veletoč předvedlo dnes pět jeho kolegů v pražském zastupitelstvu. V březnu vyvěšovali tibetské vlajky, dnes se k tibetské autonomii nehlásí. Také na nezávislost Taiwanu naši kolegové z demokratických stran rezignovali, když odmítli podpořit návrh na vypuštění  části, která tvrdí, že „Hlavní město Praha (…) uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Taiwan jako nedílnou součást čínského území.“

Politické přemety občanských demokratů vysvětluje snad jen rostoucí zájem čínského státního byznysu o aktivity v české metropoli. A před politikou „business as usual“ jdou zjevně ostatní hodnoty stranou.

„Zelení byli připraveni partnerství měst Prahy a Pekingu podpořit, pokud by dohoda o něm neobsahovala nepřijatelná mezinárodně-politická prohlášení, která do podobných dohod nepatří. Rozvíjet spolupráci s čínskými městy neznamená, že se nemáme dále hlásit k podpoře lidských práv a Tibetu. Zelení se k nim budou hlásit i nadále a politické přemety nechystají,“ vysvětlil postup zelených zastupitelů předseda klubu Petr Štěpánek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

18:00 VÝSLEDKY VOLEB DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY ČR 2017

Od páteční 14. hodiny jsme rozhodovali o novém složení Poslanecké sněmovny ČR, v níž usednou dvě sto…