V pátek ráno proběhl poslanecký klub, kde bylo odhlasováno závazné hlasování pro poslance ODS, aby zvedli ruku pro daňový balíček a další zákony včetně církevních restitucí a rozpočtového určení daní. Vedení ODS prý znovu argumentovalo tím, že by jinak padla vláda a ODS by prohrála krajské volby.
Loajalita straně
Pro zákon tak zvedl ruku i odpůrce zvyšování daní Boris Šťastný, který redakci ParlamentníchListů.cz vysvětlil své důvody. „Dnes ráno na klubu bylo prosazeno závazné hlasování o daňovém balíčku a dalších zákonech. Již několikrát jsem prezentoval, že s tím zásadně nesouhlasím a že tím ustupujeme zásadně od programových zásad ODS, ale jsem loajálním poslancem strany s dvacetiletou historií a respektuji rozhodnutí vedení. Názor vedení bohužel byl, že nic z těch Kalouskových zvěrstev nelze vyjmout. Mám jiný názor než vedení a jsem z celé situace velmi rozčarovaný,“ řekl redakci Boris Šťastný.
ParlamentníListy.cz informovaly již v úterý, že na úterním poslaneckém klubu ODS proběhla o otázce Kalouskova daňového balíčku ostrá debata, kdy premiér Petr Nečas varoval před pádem vlády.
Zvýšení daní jako lék na krizi prostě nefunguje
„Poslanecký klub Občanské demokratické strany si odhlasoval dnes ráno závazné hlasování k tomuto zákonu a mně jako loajálnímu poslanci nezbývá nic jiného než toto rozhodnutí respektovat. Zároveň mi ale dovolte říct, že je férové říci, že s tím zásadně nesouhlasím.
Úsporný balíček, jak je navržen, je v rozporu s programem a dlouhodobou politickou Občanské demokratické strany. Je v přímém rozporu s tím, co jsme slibovali našim voličům. A jsem přesvědčen, že je i v přímém rozporu se zájmy České republiky a jejích občanů. Zvýšení daní jako lék na krizi prostě nefunguje. To jsme říkali vždy,“ řekl na plénu poslanec ODS Petr Tluchoř.
„Vždy jsme prosazovali nízké daně a navzdory kritikům z řad levice a odborům jsme na tom neustále trvali. Trvali jsme na tom, že tím snižujeme příjmy rozpočtu, ale zároveň jsme schopni ekonomiku nastartovat. A měli jsme pravdu. Po snížení a zjednodušení daní v roce 2008 se jejich výběr opravdu zvýšil, a to navzdory zpomalující se ekonomice. Opravdu mám teď divný pocit, když nás odbory poučují o platnosti Lafferovy křivky. A dokazují nám, že naše zvyšování daně snižuje jejich výběr a dusí ekonomiku,“ dodal Tluchoř.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík