Souhlas obou rodičů s léčbou dítěte bude možná minulostí

26.10.2012 13:52

K posouzení do zdravotnického výboru poslala dnes sněmovna normu, díky níž se zvolenou léčbou dítěte už nebudou muset souhlasit oba rodiče. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) původně navrhoval, aby poslanci předlohu schválili zrychleně už v prvním čtení, ale nakonec záměr změnil. Podle něj je potřeba některé formulace v zákoně ještě upravit. Poslanci podpořili i novelu, jež ochrání před padělky léků.

Souhlas obou rodičů s léčbou dítěte bude možná minulostí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtvrteční sněmovna byla ve znamení interpelací. Účast byla jak na zápasu okresního přeboru.

Opatření nutné souhlasu obou rodičů s léčbou dítěte zavedla od dubna vládní zdravotnická reforma. Předkladatelé ale sami nakonec přiznali, že požadavek přinesl problémy.

ČTK dnes připomněla, že podobnou novelu jako poslanci předložila i skupina senátorů. Sněmovna ji ale na minulé schůzi zamítla.

Co poslanecká předloha obsahuje? Uvádí, že pro léčbu postačí souhlas dítěte. Lékař ale bude muset rozhodnout, že je takový postup přiměřený s ohledem na rozumovou vyspělost pacienta. Pokud tomu tak nebude, bude nutný souhlas rodiče, který k němu ale bude moci zmocnit například prarodiče nebo chůvu. Předloha také zpřesňuje vymezení zdravotních služeb, které mohou lékaři poskytovat bez souhlasu.

Novela dále mění podmínky pro hospitalizaci pacienta bez jeho souhlasu, pokud je pod vlivem návykové látky nebo ohrožuje sebe a své okolí, a oznamování o hospitalizaci a omezení pacienta soudu. Ohlášení nebude nutné, pokud s tím bude pacient ve lhůtě 24 hodin dodatečně souhlasit.

Podpořili i novelu, jež ochrání lidi před padělky léků

Poslanci také stihli podpořit novelu zákona o léčivech, která má ochránit české pacienty před padělky léků. I tato předloha putuje do zdravotnického výboru.

Firma, která je držitelem rozhodnutí o registraci, má být podle novely zodpovědná za trvalé sledování bezpečnosti svých léčivých přípravků. Cílem je odhalit dosud nerozpoznaná rizika při podání léku.

V části chránící pacienty před padělky se mimo jiné zpřesňují ochranné prvky léků na recept i vydávaných v lékárnách jen na průkaz. Novela také upravuje účinnější a efektivnější možnost postihu v případech, kdy se léky prodávají na tržištích nebo v zásilkovém prodeji na internetu, aniž jsou dodržena pravidla zásilkového výdeje. Sankce za porušení zákona mohou činit až 20 milionů korun.

Norma též počítá se zvýšením informovanosti pacientů o tom, zda je aktuálně lék dodáván na trh v Česku. Lékárny mají pacienta informovat o ceně, úhradě z pojištění i doplatku a nabídnout mu varianty léků bez doplatku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…