V jedné věci je prý Rath nevinně. Že mu chodí desítky tisíc na účet

27.05.2012 16:14 | Zprávy

David Rath dostává i přesto, že nevykonává svou práci, poslanecký plat. Podle zástupců odborových svazů by se na něj kvůli tomu nemělo útočit. To spíše na jiné poslance.

V jedné věci je prý Rath nevinně. Že mu chodí desítky tisíc na účet
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Poslanec David Rath obviněný z korupce pobírá i za svého působení ve vazbě plat. "Běžný smrtelník" by se přitom v podobné situaci od svého zaměstnavatele jen těžko dočkal takové velkorysosti. Kvůli "pobytu" ve vazbě by měl spoustu "áček", neplnil by úkoly, které jsou spojené s výkonem jeho zaměstnání a tak by mu zaměstnavatel jen těžko odměnu vyplácel.

Proč je tomu u Ratha jinak? ParlamentníListy.cz pátraly u politiků-právníků, stejně jako u zástupců zaměstnanců, tedy odborářů.

Šéf Odborového sdružení železničářů, Jaromír Dušek, v této souvislosti Ratha nečekaně hájí. Nejde prý o privilegium tohoto poslance, ale obecně o nemravná pravidla, která mají zákonodárci co se týče finančního ohodnocení nastavena.

Poslanci? Berou plat i za výlety či rýmičku

"Poslanci pobírají plat, i když jsou na výletech, věnují se svým zálibám či mají rýmičku," řekl ParlamentnímListům.cz s tím, že běžnému zaměstnanci, který by něco podobného vyžadoval, by se jeho šéf tak akorát vysmál.

"Rath je v tomto ohledu relativně v nevýhodě, je to ojedinělý případ. On by pracovat chtěl, ale nemůže," dodal Dušek s tím, že ohodnocování zákonodárců považuje za "nemravnost". "Když běžný zaměstnanec nevykoná práci, za kterou je placen, nemá za ni finanční odměnu. U poslanců je to ale jinak, a je to vina především těch pravicových, že se nic nezmění," rýpl si odborář.

Placeni jsou i za spánek nebo opici. Nedůstojné

Jeho kolega z odborového svazu KOVO, Josef Středula, šel v dehonestaci poslanců ještě dále. "Poslanci dostávají peníze i za spánek, tedy v poslaneckých lavicích, nebo za opilství. Je to nedůstojné," uvedl pro ParlamentníListy.cz s tím, že v Česku panuje do očí bijící nerovnost mezi politiky a běžnými zaměstnanci.

Stejně jako Dušek se nedomnívá, že by to byl právě Rath, který by možností, jež má, využíval nějak nestandardně. 

Členové sněmovny se ale na problematiku dívají zcela opačně."Celé to je způsobeno výkladem sousloví ze zákona - řádně omluven, a který orgán má rozhodnout o neomluvené absenci. Vazba dle selského rozumu nemůže být řádnou omluvou," řekl ParlamentnímListům.cz právník a poslanec za TOP 09, Stanislav Polčák. Zákon o platu ale podle něho bohužel vyžaduje aktivistický přístup ze strany sněmovny.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Šulcová

Proč nemáme referendum?

Paní Válková, rád bych znal váš názor na to, proč si myslíte, že neprošel váš návrh na uzákonění referenda, když je zakotveno i v ústavě a taky by mě zajímalo, proč jste zákon nepřijali, když jste byly ve vládě vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zakázat „špatný“ názor? Kolář z TOP 09 narazil i u kolegů z koalice

13:56 Zakázat „špatný“ názor? Kolář z TOP 09 narazil i u kolegů z koalice

„Omezit svobodu projevu“ – takový návrh padl z úst europoslance Ondřeje Koláře (TOP 09), a že zákaz …