Bátora povýšil. Bude vicekancléřem ministra Dobeše

29. 8. 2011 21:37

EXKLUZIVNĚ Karel Schwarzenberg protestující proti angažmá Ladislava Bátory na MŠMT nakonec dosáhl svého cíle. Ministr školství Josef Dobeš (VV), který Bátoru zaměstnává jako personálního ředitele svého resortu, slíbil, že úředníka k 1. září stáhne z funkce, kterou byl pověřen. Bátora ale na ministerstvu zůstane a bude jmenován vicekancléřem ministra, tedy zástupcem vrchního ředitele kabinetu ministra. Informaci redakci sdělil zdroj blízký VV a potvrdil ji Vít Bárta v ČT.

Bátora povýšil. Bude vicekancléřem ministra Dobeše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý kontroverzní úředník ministerstva školství Ladislav Bátora

Bátora bude mít na starosti akvizice, výběrová řízení, správu nemovitostí, IT a správu majetku. Podle informací ParlamentníchListů.cz Karel Schwarzenberg s tím, aby byl Bátora vicekancléřem ministra, a de facto tak povýšil, souhlasil. Nechtěl jen, aby Bátora šéfoval personálnímu oddělení. Bátora teď bude vykonávat podobnou funkci, jakou na své úrovni vykonává Petr Hájek pro prezidenta republiky Václava Klause.

Podle informací redakce od pátku moderoval premiér Petr Nečas jednání mezi vicepremiérem Schwarzenbergem a ministrem Dobešem. Ministr Miroslav Kalousek byl z jednání "vyautován".

Bátora reagoval na facebooku na knížete  

Koaliční rozepře kvůli Bátorovi, které trvaly přes dva týdny, úředník spustil, když na svém facebookovém profilu knížete Schwarzenberga označil za „starého prskajícího chudáčka". Bátora reagoval na to, že ho ministr před tím nepřímo nazval "osinou v zadku". 

V reakci na toto vyjádření se ministři TOP 09 rozhodli bojkotovat vládní jednání, dokud ministr Dobeš Bátoru neodvolá. Funkcionáři strany Bátoru také dlouhodobě kritizovali za jeho ultrakonzervativní až nacionalistickou rétoriku.


Podle informací ParlamentníchListů.cz došlo již tuto neděli v podvečerních hodinách k tajné schůzce mezi Karlem Schwarzenbergem, Vítem Bártou a Josefem Dobešem, kde se právě řešila vládní krize kolem Ladislava Bátory.

Čtěte také: Kníže prý vládní krizi považoval za skončenou. Ale rozmyslel si to

Den poté, toto pondělí, Karel Schwarzenberg prohlásil, že spor kolem působení předsedy konzervativní iniciativy D.O.S.T. Ladislava Bátory na ministerstvu školství je zásadní téma. Proti fašizujícím tendencím je podle něho třeba včas bojovat a v české politice by měly zvítězit zásady lidských práv, nikoliv představy, které připomínají období druhé republiky. Poznamenal, že se pustil do tvrdého politického střetu, který si sám vyřídí. Jde podle něj ale o důležitou věc.

Více: Schwarzenberg považuje spor kolem Bátory za zásadní téma


Jak to začalo

ParlamentníListy.cz jako první informovaly, že Kalousek požadoval odchod Bátory již na zasedání vlády 10. srpna, kde o něm měl mluvit jako o starém fašounovi. Pak už o něm do médií hovořil jako o rasistovi.

Čtěte více: Kalousek pohrozil odchodem z vlády. Kvůli „fašounovi" Bátorovi


Na dalším jednání vlády 17. srpna opustili ministři TOP 09 její zasedání s tím, že měl Bátora urazit ministra TOP 09 Karla Schwarzenberga. Bátora na Facebooku reagoval na ministrovo prohlášení do médií, že se Bátora na ministerstvo hodí jako pazdeří k jisté části těla.  

Psali jsme: Hlasy ze zákulisí. Co může doopravdy být za kauzou Bátora

Schwarzenberg potom navíc v sobotu o Bátorovi uvedl: „Zkuste na ministerstvo školství strčit nos a uvidíte, proč jsem to řekl. Kdyby to byl účetní na ministerstvu zemědělství, tak proti tomu nic nemám. Zrovna s těmi názory na školství, to nejde. To je jako kdybych ustanovil známého pedofila ředitelem dívčí školy." Bátora se nesmí pro tisk vyjadřovat. Ministři TOP 09 se zasedání vlády nadále nezúčastní a posílají své náměstky.


Čtěte také:


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík, qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

O desítky vojáku může Česká republika posílit misi v Afghánistánu, říká Stropnický

20:34 O desítky vojáku může Česká republika posílit misi v Afghánistánu, říká Stropnický

Česká republika nejspíš vyjde vstříc požadavku na zvýšení počtů vojáků v Afghánistánu, který spojenc…