Minimální mzda 8000 korun se nezvýší. Vláda to neschválila

7. 12. 2011 20:22

Vláda ve středu neschválila zvýšení minimální mzdy, její současná výše 8000 Kč tak zůstane od ledna zachována. Po jednání kabinetu to novinářům řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Ve hře byly dva návrhy, a to zvýšení na 8400 či 8500 Kč.

Minimální mzda 8000 korun se nezvýší. Vláda to neschválila
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Podle Drábka by navrhované zvýšení odpovídalo možnostem české ekonomiky. "Respektuji argumenty vlády, že v současné ekonomické situaci si vláda nemůže dovolit rozhodnout o zvýšení minimální mzdy, když nevíme, jakým způsobem se bude ekonomika České republiky vyvíjet," řekl Drábek. 

Sociální partneři vlády, tedy zaměstnavatelé a odbory, se k navýšení hrubé minimální mzdy nestaví jednotně. Zatímco největší odborová centrála v zemi, Českomoravská konfederace odborových svazů, požadovala v připomínkovém řízení zvýšení základní sazby minimální mzdy na 9200 Kč měsíčně, druhá největší centrála, Asociace samostatných odborů, byla pro zvýšení na 8500 korun. 

Na straně zaměstnavatelů zvýšení odmítá například Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, protože by to podle ní komplikovalo ekonomické podmínky firem. Naproti tomu Hospodářská komora podpořila zvýšení na 8400 korun. 

Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí se odměňování minimální mzdou týká zhruba dvou až tří procent, tedy 80.000 až 120.000 všech zaměstnanců v České republice. 


Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda Sobotky podá demisi příští týden ve středu

17:27 Vláda Sobotky podá demisi příští týden ve středu

Končící vláda podá demisi na svém nejbližším řádném zasedání po dnešním konci ustavující schůze Sněm…