Platy vládních úředníků budou tabu. Hrůzostrašné, děsí se exposlanec

8. 8. 2011 18:24

Vláda chce utajit informace o platech státních úředníků. Tajně a ve skrytu se snaží znemožnit kontrolu toho, jak nakládá s veřejnými prostředky, ač po občanech vyžaduje další a další utahování opasků," říká k tomu předseda Zelených Ondřej Liška

Platy vládních úředníků budou tabu. Hrůzostrašné, děsí se exposlanec

V doprovodném zákonu k návrhům reformních zdravotnických norem se objevil paragraf, kterým se podle mimoparlamentní Strany zelených vláda pokouší omezit právo na informace a dál tajit odměny úředníků. Spoluautor původního zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek označil snahu vlády omezit přístup k těmto údajům za protiústavní způsobem předložení i obsahem. "Je to velká legislativní lumpárna," řekl dnes ČTK Kužílek.

Další neprůhledný přílepek k zákonu

Takzvaný změnový zákon poslanci podpořili spolu s trojicí reformních zdravotních zákonů v prvním čtení a nyní je čeká projednávání ve výborech. "Novela zakazuje zveřejňování platů, odměn a dalších obdobných plnění poskytovaných z veřejných rozpočtů," uvedl v tiskové zprávě předseda SZ Ondřej Liška.

Kužílek označil za "hrůzostrašné" to, že se kabinet pokouší o změnu netransparentně formou takzvaného přílepku v technicistní novele, ač ve svém programu i protikorupční strategii o transparentnosti často hovoří. Ústavní soud už dříve označil takové postupy za protiústavní, zdůraznil. Ustanovení by podle Kužílka neobstálo u ústavních soudců ani obsahově. Když se podle něho střetává právo na informace s ochranou soukromí, hledá se rovnováha. "Takto postavený absolutní zákaz je zcela nepřijatelný," zdůraznil Kužílek.

Neřekneme, na co jdou vaše daně

Ustanovení zákona o přístupu k informacím nyní vyvazuje z povinnosti dávat údaje "poskytování veřejných prostředků podle zákonů v oblasti sociální, poskytování zdravotní péče, hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti, stání podpory stavebního spoření a státní pomoci při obnově řízení". Nyní k tomu mají přibýt "platy, odměny a další obdobná plnění poskytovaná z veřejných rozpočtů".

"Tento skandální pokus o přílepek ukazuje, jakým způsobem si současná vládní garnitura zvykla jednat s občany. Tajně a ve skrytu se snaží znemožnit kontrolu toho, jak nakládá s veřejnými prostředky, ač po občanech vyžaduje další a další utahování opasků," uvedl Liška. Protože přímou odpovědnost za předlohu má ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), měl by se podle Lišky zasadit o vyškrtnutí odstavce z navrhovaného znění zákona.

České úřady se brání povinnosti zveřejňovat informace o výši platů a odměn. Počátkem června ale Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl, že úřady musejí žadatelům tyto údaje poskytnout. Zákon o svobodném přístupu k informacím se podle soudu na pracovníky veřejné správy vztahuje kvůli tomu, že jsou odměňováni z veřejných prostředků.
Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že přílepek je záležitostí ministerstva vnitra. "Zákon jsme museli otevřít kvůli změně terminologie, abychom tam vložili termín zdravotní služby, jinak jde o zákon ministerstva vnitra," uvedl.

Právo na soukromí

Ministerstvo vnitra k tomu uvedlo, že šlo o jeho připomínku k zákonu o svobodném přístupu k informacím v rámci meziresortního připomínkového řízení. Úřad ji prý uplatnil ještě před rozhodnutím NSS. "V době uplatnění změny se tedy nejednalo o popření právních závěrů Nejvyššího správního soudu, které v té době ještě nebyly formulovány, ani o koncepční omezení přístupu k informacím," uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Cílem připomínky podle něho bylo upřesnění zákona o svobodném přístupu k informacím tak, aby byly odstraněny "tehdejší výkladové nejasnosti" o tom, zda jej lze vztáhnout i na informace o platech a odměnách. Podle tehdejšího výkladu ministerstva tomu tak totiž nebylo. Změna tak měla podle Řepky chránit "řadové" zaměstnance před "nepřiměřeným zásahem do jejich ústavně zaručeného práva na ochranu soukromí a osobních údajů". V současnosti se podle mluvčího připravuje jednání zástupců vnitra, ministerstva spravedlnosti, Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) a kanceláře ombudsmana, které má přinést jednotné metodické stanovisko zohledňující nález NSS.

Za absolutně nesystémový označila přílepek Transparency International ČR. "TIC tímto důrazně apeluje na poslance, aby tento konkrétní přílepek zastavili. V obecnější rovině na zákonodárný sbor, aby se zřekl tvorby právních předpisů výše popsaným způsobem, neboť takový postup svědčí o úrovni politické kultury v této zemi," uvedla organizace v tiskové zprávě.

Z veřejných prostředků jsou vypláceni i pracovníci veřejné správy, a proto jsou příjemci ve smyslu informačního zákona. Podle ÚOOÚ je ale zveřejnění informací o platech zaměstnanců ve veřejné sféře v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů. ÚOOÚ v červnu také uvedl, že podle stejného pravidla by mohly být zveřejňovány i platy lékařů a zdravotního personálu ve veřejných zdravotních zařízeních, všech policistů, hasičů, učitelů, veškerých zaměstnanců všech státních podniků.

Foto: Hans Štembera

Související:

Zaorálek: Proč nechce Nečas zveřejnit jména svých poradců a kolik berou?

Jak si žijí úředníci na ministerstvech: Až 263 tisíc měsíčně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marksová rozjela předvolební kampaň v Liberci. Pomeranči lákala k podpisu petice, která je adresovaná vládě

18:25 Marksová rozjela předvolební kampaň v Liberci. Pomeranči lákala k podpisu petice, která je adresovaná vládě

REPORTÁŽ Rozdáváním pomerančů i volebních novin, kde vyhlašují válku levné práci, začala sociální de…