Profesor Keller burcuje: Na vládu je lepší nastoupit teď, než bude pozdě

25. 6. 2011 5:50

Odbory nemají šanci iniciovat generální stávku, myslí si profesor sociolog Jan Keller. Podle něj mají odbory leda šanci se přidat už k zahájené akci. Keller je navíc přesvědčen, že pokud se nálada veřejnosti natolik radikalizuje, aby vyšla do ulic, bude to příliš pozdě na to, aby reformy byly zaváděny s přijatelnými kompromisy. O to budou dopady na lidi bolestnější, je přesvědčen Keller.

Profesor Keller burcuje: Na vládu je lepší nastoupit teď, než bude pozdě

Ve vzduchu visí výhrůžka odborů, že generální stávka je na pořadu dne, byť žádný termín podobné akce ještě vysloven nebyl. Patrně proto, že průzkumy sice ukazují, že vládě nevěří až 90 procent veřejnost, samotné odbory však mají podporu jen asi poloviční. Mohou i tak vyvolat generální stávku?

Související:

Budeme kopírovat západ

„V českém prostředí, budeme-li se bavit o generální stávce, se takové nálady hýbou velmi pomalu. Já nechci srovnávat, nicméně pamatuji si velice dobře, že v srpnu 1989 nikoho ani nenapadalo jít do stávky, natož generální. To musel v listopadu přijít fingovaný mrtvý student na Národní třídě, a pak teprve přišlo naštvání a generální stávka," popisuje pro ParlamentníListy.cz mentalitu české společnosti Keller.

Podle něj naprosto jednoznačně bude důležité, co se bude dít na západ od našich hranic. „My budeme jenom kopírovat s několikaměsíčním, ne-li ročním zpožděním vývoj tam. To znamená, dokud se nic neděje v Německu a nebo ve Francii, tak u nás se taky nebude nic dít. A odbory na tom nic nezmění," hodnotí sociolog.


Naštvání je, ale odbory nemají šanci

Současné naštvání veřejnosti podle něj není dostatečným motorem pro akci typu generální stávka, a to i přesto, že rozladěnost jde napříč společností. „Devadesát procent lidí sice nevěří vládě - zaměstnanci, podnikatelé, důchodci. Drobní podnikatelé jsou vysloveně rozladěni," vyjmenovává Keller a dodává: „Jenže oni jsou sice naštvaní, ale u nás jsou zvyklí vydržet hodně a být opravdu hodně naštvaní, než do těch ulic jdou," komentuje Keller.

„A i přes tu rozladěnost, abych to řekl slušně, dovedl bych ale najít výstižnější a ostřejší termín, se odbory maximálně k něčemu přidají, ale nemají tu moc něco vyvolat. Pokud se bude situace radikalizovat, tak to podle mě vznikne spíše tak, že lidem dojde trpělivost, ne že jim odbory řeknou, tehdy a tehdy je generální stávka," myslí si sociolog.

Ale až to bouchne, kdo to ukočíruje?

Ale výbuch veřejnosti by podle sociologa mohl být velmi nebezpečný. „Protože odbory a politické strany by se potom mohly vézt na ocase něčeho, co už by nemohly sami kočírovat. Ale je to složitější, nedá se lidem nadávat, že nejdou do ulic, či naopak," vysvětluje Keller.

„Já nechci vést nějaké úzké paralely. Ta situace je velice odlišná od roku 1989. Společné je jenom to, že se život u nás opět vyhraňuje na my a oni, veřejnost versus vláda. To tady sice je, ale má to dnes jiné základy než tehdy. Ale vzpomeňte si, kdy došlo ke generální stávce. Tu situaci tehdy rozhodl Petr Miller, když napochodoval se svými kováky na Václavské náměstí v listopadu 89?" vzpomíná Keller.

„Ale kdyby to bylo naopak a on začal s kováky stávkovat a ti ostatní by se nepřidali, tak by měli všichni smůlu. A zrovna tak dnes, ty odbory se mohou přidat do nějaké akce, která už se rozjede, ale nemohou ony motivovat nějaké celonárodní povstání. To nejde, to by byl nesmysl a tam by neuspěly," říká pro ParlamentníListy.cz Keller.

Kdyby byl odpor teď, bolelo by to míň

Podle něj by přitom jakýsi odpor veřejnosti vůči vládním reformám teď bolel méně, než později. „Hlavní problém je v tom, že vláda ani neuvažuje o nějakých kompromisech. A změny ve svých postojích, které nabízí, jsou naprosto směšné. A já se obávám, až se udělají ty špatné reformy, o to to bude tvrdší. Ty dopady budou skutečně rychlé, to se dá spočítat. A během krátké chvíle se nakumulují problémy v oblasti bydlení, nízká platební schopnost a krachy nebo velké oslabení pojistných systémů. A to dolehne na devadesát procent lidí," vyčísluje Keller.

„A myslím si, že kdyby došlo teď, k nějakému odporu, tak by nebylo ještě pozdě na kompromis, ale čím později k tomu dojde, tím bude kompromis nemožnější. Čili to je pěkné, cítit, že odbory teď nejsou schopny udělat generální stávku a psát na ně posměšné básničky, ale to může udělat jenom politický analfabet. A všimněte si, že nikoho nejmenuji," uzavřel Keller se zjevným odkazem na ministr financí Miroslava Kalouska.


Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ondřej Vaněk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

O desítky vojáku může Česká republika posílit misi v Afghánistánu, říká Stropnický

20:34 O desítky vojáku může Česká republika posílit misi v Afghánistánu, říká Stropnický

Česká republika nejspíš vyjde vstříc požadavku na zvýšení počtů vojáků v Afghánistánu, který spojenc…