„Evropská unie se v rámci strategie Evropa 2020 zavázala snížit o 20 procent celkové emise skleníkových plynů a celkovou spotřebu energie v členských zemích. Zároveň chce u celkové spotřeby energie dosáhnout dvacetiprocentního podílu obnovitelných zdrojů,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Pasivní bydlení je proto jednou z možností, jak tohoto cíle dosáhnout, a jsem přesvědčený, že je nutné pracovat jak s odbornými pracovníky ve stavitelství, tak prezentovat tuto alternativu veřejnosti. Proto se chceme ve spolupráci se středními stavebními školami zasadit o vznik nejen informačního, ale i školicího centra, které by tuto úlohu do budoucna plnilo,“ sdělil Martin Netolický.
Ten s touto myšlenkou seznámil ředitele stavebních škol v rámci kraje, jelikož v právě v jejich budovách by toto centrum mělo být vybudováno. „Nabízí se objekt stavební školy ve Vysokém Mýtě na ulici Kpt. Popplera, který škola v současné době nevyužívá,“ uvedla radní pro investice a majetek Ludmila Navrátilová. „V současné době zjišťujeme možnosti získání dotace z evropských fondů na potřebnou rekonstrukci a úpravu budovy pro tyto účely, ale také na zajištění školicích kapacit,“ dodal Martin Netolický.
V České republice platí v novela zákona o hospodaření energií, která mimo jiné stanoví, že již od 1. ledna 2016 musí všechny nově postavené veřejné budovy s plochou nad 1500 metrů čtverečních splňovat kritéria pasivního domu. Postupně do roku 2020 budou muset mít všechny budovy téměř nulovou spotřebou energie.