Iniciátorem akce je Agentura pro sociální začleňování, spadající do gesce ministra Jiřího Dienstbiera, který konferenci zahájil.
Na Slovensku funguje již několik let úspěšný model asistentů osvěty zdraví s prokazatelně pozitivními výsledky zlepšení zdraví Romů a sociálně vyloučených osob. Ve více jak dvou stovkách komunit ohrožených sociálním vyloučením působí 213 asistentů. Ti mají detailní znalosti místních vztahů, sociálních podmínek i ekonomických možností. Potenciál popsané pozice napomáhá v přemosťování nerovného přístupu ke zdravotní péči, často provázeného rasovými předsudky a diskriminací.
Cílem setkání bylo představení konceptu, jeho historie i realizačního týmu. Dále též rozprava nad partnerskou spoluprací s využitím slovenské praxe pro vytvoření podobného modelu u nás. Pozornost byla věnována taktéž legislativnímu a logistickému rámci vytvoření. Chybět nemohly ani pohledy a zkušenosti z praxe.
„Doufám, že dnešní inspirativní setkání, jež přineslo nespočet námětů i rad, přispěje k tomu, abychom i u nás měli co nejdříve naše vlastní asistenty osvěty zdraví," řekl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.
Mezi odborníky, kteří posluchačům problematiku přiblížili, patřili například:
Mgr. et Mgr. Daniela Mosaad Pěničková, Ph.D (expertka na oblast zdraví v Agentuře pro sociální začleňování ÚV ČR)
„Je tristní, když pediatři odmítnou vzít maminku s dítětem, protože jsou Romové. Já doufám, že se nám podaří nastavit systém i pravidla tak, aby se to nestávalo."
Bc. Lýdia Poláčková (vedoucí ostravské pobočky Poradny pro občanství, občanská a lidská práva)
„Příklad z praxe – k lékaři přišla matka s dítětem, které mělo na ruce těsně obepínající červenou stužku. Paní doktorka ji přestřihla. Matka vykřikla, věřila totiž, že dítě přišlo o jakousi svou ochranu. Přitom by stačilo, kdyby úkonu předcházel dotaz, jaký smysl stuha má. Těmto i více závažným komunikačním šumům mohou právě asistenti předcházet.“
Mgr. Andrej Belák (kulturní a sociální antropolog se zaměřením na studium zdraví v interkulturní perspektivě)
„Program si zakládá na tom, že asistenti jsou lidé, kteří znají každodenní život komunit, sami v nich žijí. Díky tomu máme velmi silnou zpětnou vazbu, která kontinuálně přizpůsobuje program. Bohužel však máme malou podporu centrálních institucí, což ohrožuje dlouhodobou stabilitu projektu.“
Práce zdravotních mediátorů v ČR je potřebná. Ve výzkumech za posledních deset let se prokazují přetrvávající nerovnosti mezi zdravím Romů či osob se sociálním vyloučením a většinovou populací, např.:
tzv. naděje na dožití: o 10 -15 let kratší
2x vyšší novorozenecká úmrtnost
vyšší podíl adolescentních matek
kratší délka těhotenství
podprůměrná délka kojení, vyšší frekvence hospitalizace do 18. měsíce
Romové bez ZŠ: 2/5 uvádí 3 a více chorob
Více informací o Agentuře a jejím působení v sociálně vyloučených lokalitách na www.socialni-zaclenovani.cz a www.facebook.com/agenturaprosocialnizaclenovani.
Agentura pro sociální začleňování je jedním z odborů Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR. Zajišťuje podporu obcím v procesu sociální integrace tím, že jim pomáhá při mapování a detailním poznávání problémů sociálně vyloučených lokalit a jejich obyvatel, při přípravě a nastavování dlouhodobějších procesů pro jejich řešení a při získávání financí na tyto postupy. Posláním Agentury je propojovat klíčové aktéry na místní úrovni tak, aby spolupracovalI při sociálním začleňování. Podporuje nadresortní přístup a propojování působení veřejné správy a neziskového sektoru. Agentura funguje od roku 2008.