Konference se zaměřila především na otázky mezinárodní spolupráce v oblasti bezpečnosti, velký prostor ale věnovala i humanitárním aspektům, které se pojí s bojem proti terorismu. A právě v humanitárně zaměřené části plenární schůze vystoupila jako jedna z panelistů i poslankyně Ivana Dobešová, vedoucí Stálé delegace Parlamentu ČR do PS OBSE.
Ve svém příspěvku zdůraznila, že dodržování lidských práv a právního státu musí být základem celosvětového boje proti terorismu. To vyžaduje rozvoj národních strategií boje proti terorismu, které by zabránily teroristickým činům, stíhaly osoby odpovědné za tyto trestné činy a prosazovaly a chránily lidská práva a právní stát.
„Jednotlivé země mohou zajistit humanitární přístup k boji proti terorismu tím, že přijmou opatření k nápravě podmínek, které vedou k šíření terorismu. Díky tomu již pak nebude potřeba zavést restriktivní politiku v důsledku teroristických útoků“, dodala Ivana Dobešová, která je zároveň místopředsedkyní Hlavního výboru pro demokracii, lidská práva a humanitární otázky Parlamentního shromáždění OBSE.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jejíž počátky sahají do r. 1975, je největší regionální organizací, která se zabývá problematikou mezinárodní bezpečnosti. Sdružuje 57 členských států z Evropy, střední Asie a Severní Ameriky. První zasedání Parlamentního shromáždění, které se stalo významnou součástí této mezinárodní organizace, se konalo v Budapešti v r. 1992.