prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc.

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,12. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.12.2018 11:18:00

Nový evropský čas znamená tři roky handrkování a zákonitě i nespokojenost

Nový evropský čas znamená tři roky handrkování a zákonitě i nespokojenost

Ukončením sezónní změny času se bude ve středu zabývat Senát. Rozhodnutím Evropské komise si mají členské státy samy svobodně zvolit celoroční časové pásmo. Český senátní Výbor pro záležitosti EU rozhodnutí Komise začátkem prosince podpořil.

 „Fyziologicky je středoevropský, tedy zimní čas skutečně zdravější. Teď nás ale čekají nejméně tři roky evropského vyjednávání. A protože chce každý stát něco jiného, je jasné, že jich z toho vyjde také řada nespokojených,“ říká senátor prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc.

Rozhodnutí Evropské komise nyní obíhá kolečko institucemi národních států. Komise dospěla k názoru, že původní důvody pro střídání zimního a letního času nejsou již kvůli energetickým úsporám opodstatněné a místo toho se vedly debaty o zdraví a o individuálním komfortu obyvatelstva. Zatímco severské státy by preferovali čas zimní, Polsko nebo Portugalsko by volilo čas letní a Řecko by zůstalo u střídání. Diskutuje se i napříč státy.

Čeští vědci i většina našich ministrů by se přikláněla k zimnímu času, v dosavadním anketách se ale většina českých respondentů vyslovila pro čas letní. A rozporuplný je i samotný materiál Evropské komise. Vedle připuštění národní benevolence ve volbě časového pásma tu komise zároveň volá i po harmonizovaném přístupu kvůli fungování vnitřního trhu. V jednom a tom samém materiálu se uvádí, že nekoordinovaný přístup by tu přinesl vyšší náklady na přeshraniční obchod nebo komplikace v komunikaci, dopravě či cestovním ruchu.

Potřebu shody na stejném časovém režimu, přinejmenším se sousedními státy, si uvědomuje i Česká republika. „Rozhodnutí Evropské komise je v této záležitosti kontroverzní. Vybalancování národní roztříštěnosti si vyžádá několik let vzájemných jednání, tedy minimálně do roku 2021. A přitom má Evropa řadu jiných vážnějších problémů,“ komentuje profesor Malý.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama