Kultura bude jen v jogurtech, křičeli umělci Hanákové do oken

14.02.2013 19:41

Demonstrovat za to, aby stát více a systematičtěji podporoval živé umění, přišlo dnes k sídlu ministerstva kultury několik desítek lidí. Na Maltézské náměstí v Praze si přinesly transparenty s hesly kritizujícími ministerstvo, ale také s jogurty s poukazem na to, že pouze uvnitř kelímků zůstane v letošním roce nějaká živá kultura.

Kultura bude jen v jogurtech, křičeli umělci Hanákové do oken
Foto: top09.cz
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková

Veřejný protest svolala iniciativa Zachraňte kulturu 2013 v době, kdy dotace živému umění měly být letos podpořeny částkou o sto milionů menší než loni. Ministerstvo v posledních dnech slíbilo rozdat letos tejně jako loni. Kritikům to ale nestačí, míní, že i loni bylo peněz málo a zejména poukazují na dlouhotrvající nesystémovost v podpoře těchto oborů.

Na hranici přežití

Protestující přišla podpořit třeba zpěvačka Lenka Dusilová, ostravský umělec a pedagog Jiří Surůvka, historička umění Milena Bartlová a zástupci dalších uměleckých oborů. Ministryně kultury po krátkém jednání se zástupci iniciativy uvedla, že peníze na živé umění nenavýšila po jejich nátlaku, ale že se o prosazování větší sumy snaží dlouhodobě.

Projekty živé kultury zahrnují nezávislá divadelní a taneční představení, výstavy výtvarného umění, koncerty a festivaly, vydávání kulturních časopisů, autorská čtení, literární festivaly a mnohé další aktivity. Suma určená na dotace, o nichž rozhodují grantové komise pro jednotlivé obory, měla letos činit přibližně 280 milionů korun oproti loňským 372 milionům. Po protestech mnoha příjemců těchto grantů i předsedů komisí ministerstvo v úterý oznámilo, že sumu navýší o 40 milionů, v noci na dnešek pověsilo na web zprávu, že částku dorovná na loňskou úroveň.

"Už ta ale byla na hranici přežití, vládou schválená Koncepce účinnější podpory umění počítala pro léta 2012 i 2013 s částkou na Kulturní aktivity o 40 procent vyšší. Proto považujeme za zásadní dále jednat a mimo jiné poukazovat na hluboké podfinancování celého resortu,“ uvádí za iniciativu její mluvčí Adam Borzič.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…