Zejména zpochybnění paktu rozpočtové zodpovědnosti budí velké rozpaky jak v eurozóně, tak v Evropské unii jako celku, kde k němu kromě Velké Británie a České republiky přistoupily všechny unijní země. Přitom ani Česká republika pakt nezpochybnila a nevyloučila, že k němu v budoucnu přistoupí.
Hollande zejména odmítl zavedení takzvané dluhové brzdy do francouzské ústavy a podpořil společné evropské půjčky. „Pevná disciplína u národních rozpočtů je nutná, ale současně nesmíme šetřit jen pro šetření,“ prohlásil před volbami.
Evropu povede duo Hollande-Merkelová
„Chci proto smlouvu (o rozpočtové odpovědnosti v EU) doplnit o opatření, která podpoří růst a zaměstnanost," uvedl Hollande. V kampani dnes již prezident sliboval velká opatření na stimulaci ekonomiky financovaná společnými evropskými dluhopisy – tedy tvorbou nového dluhu, který přitom Francii už připravil na finančních trzích o prestižní ratingové ocenění AAA.
Jak vidí vítězství socialisty ve francouzských prezidentských volbách jeho kolega, pokud jde o levicové smýšlení, stínový ministr financí a poslanec ČSSD Jan Mládek? „Ty volby jsou strašně důležité. U Francie je to jasné, protože to je s Německem jeden ze dvou motorů unie a tak jako Sarkozy s paní Merkelovou určovali podobu Evropské unie, bude jí s paní Merkelovou určovat i prezident Hollande,“ konstatoval Mládek pro ParlamentníListy.cz.
Hollandův problém? Extrémní levice
„On bude v těžkém problému, protože na jednu stranu bude muset změnit dosavadní politiku. Na to koneckonců už přišel i náš premiér Nečas, že jenom škrty se krize a zadlužování vyřešit nedá. Ovšem v případě pana Hollanda se to nesmí přehnat, protože u něj je problém v tom, že ho volila i extrémní levice, která má naprosto nerealistická očekávání," říká Mládek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk