Mladý ODSák: Běhá mi mráz po zádech, bojím se o demokracii

18.04.2013 10:26

Janu Lupoměskému je teprve dvacet sedm let, ale už je dlouhodobým členem ODS. Mladý pravičák stále věří v obrodu strany, která podle něj pravicové hodnoty hájí jako jediná. Právě nyní prý má příležitost se vyprofilovat a najít si nová témata.

Mladý ODSák: Běhá mi mráz po zádech, bojím se o demokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kongres ODS v Brně

V současnosti totiž strana podle něj produkuje především lidi závislé na státním rozpočtu. A navíc vyměnila zdravé sebevědomí, kombinované s pokorou, za aroganci. Obojí je podle něj dílem bývalého předsedy Mirka Topolánka. „S jeho nástupem tam vstoupila řada lidí a Topolánek členům dezinterpretoval pojem ODS. Najednou jsme byli stranou podnikatelů a podpory podnikatelů než stranou svobodného trhu,“ myslí si.

Za Topolánkovy éry prý ODS mnoha lidem dodala pocit, že pravicovým principem je přímá podpora podnikatelů, což prý opravdu není pravda. „A tito lidé se začali realizovat ve státní správě a mysleli si, že státní správa je něco úžasného. Ale stát, v němž je státní úředník vysněné povolání, je dvacet let před zánikem,“ varuje v rozhovoru pro magazín Reflex. V tu chvíli totiž prý nastupují lidé, kterým dojde, že ze všeho nejjednodušší je dostat se k přerozdělování peněz.

Problémem ODS je však podle něj i koaliční vláda, ve které ODS nese veškeré náklady kroků, které v drtivé většině provádí TOP 09. „Církevními restitucemi si podmínila setrvání ve vládě, iniciovala sKarty, celý důchodový systém je víceméně z dílny TOP 09, zvýšení daní bylo požadavkem TOP 09, bez něhož hrozila opustit vládu,“ vypočítává.

Nejlepším tahem Miroslava Kalouska v tomto směru však prý bylo rozklížení ODS prosazením vyšších daní. „Zvyšování daní je klíčovým bodem, kvůli němuž se ta strana málem rozpadla,“ připomíná. Nakonec na něj prý přistoupila pouze jako na součást krvavého kompromisu, v jehož rámci zachránila paušály pro živnostníky a elementární svobodu v evropských otázkách.

Podle něj strana mohla za těchto okolností odejít do opozice. Ale v tom případě by prý zemi hrozilo dost významné nebezpečí. „Když vidím, jaké bloky se tu formují kolem Babiše či Janečka, tak mi běhá mráz po zádech a obávám se o naši demokracii,“ říká Lupoměský. Podle něj demokratické strany nesmí vzdávat boj a odcházet do opozice, pokud je v ohrožení sama demokracie.   


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…