Naivní lidé a zpitomělí politici. Valtr Komárek i o tom, co noviny nepíšou

18.01.2013 4:45 | Zprávy

Sociální demokraté by měli podpořit ve druhém kole přímé volby Miloše Zemana mnohem výrazněji, říká čestný předseda ČSSD, známý ekonom Valtr Komárek, který se už na podzim obracel na účastníky krajských konferencí strany s výzvou, aby dali hlas svému bývalému předsedovi a expremiérovi, i když ČSSD měla vlastního stranického kandidáta – Jiřího Dienstbiera. Sociální demokracie by si neměla zavírat dveře před budoucností a volbou Miloše Zemana by měla prokázat své státnické myšlení, vzkázal svým stranickým kolegům Valtr Komárek.

Naivní lidé a zpitomělí politici. Valtr Komárek i o tom, co noviny nepíšou
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Valtr Komárek

O postupu Zemana do druhého kola prý profesor Komárek nepochyboval. „Oba jsme prognostici, nevím, od koho se Zeman nakazil, ale oba jsme předpokládali, že bude ve druhém kole,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz někdejší ředitel Prognostického ústavu, který měl v době sametové revoluce velkou popularitu a stal se i prvním místopředsedou vlády. Ale ani postup Karla Schwarzenberga ho příliš nepřekvapil, protože prý předpokládal, že se ve druhém kole utká o prezidentský post se Zemanem někdo z dvojice Fischer - Schwarzenberg.

Větší šanci by měl Zeman s Fischerem

Lepší pozici by podle ekonoma měl v souboji o Pražský hrad Miloš Zeman s expremiérem Janem Fischerem. „Protože Fischer je podobně ekonomicky zaměřený, je to velmi dobrý ekonom, velmi seriózní, Zeman je podle mých zkušeností jen víc zakalený praxí, ve funkci premiéra stál několik let, Fischer se spíš odhodlal k prvním praktickým krokům. Předpokládal jsem, že bude mít Zeman převahu v hlasech,“ vysvětlil populární ekonom, který se včera vrátil po delším pobytu z nemocnice domů, ale souboj o Pražský hrad pozorně sledoval.

Vítězství kohokoli ve druhém kole bude těsné

Ekonom Valtr Komárek soudí, že šance Zemana a Schwarzenberga ve druhém kole jsou vysoké. „Vítězství jednoho z nich bude velmi těsné. Zřejmě tady bude hrát roli větší vliv médií, tím pádem obecný obraz kandidátů než jejich skutečné schopnosti a než klíčová otázka ekonomiky, kterou média potlačují do pozadí a nahrazují ji pohledem životních příběhů a občanské a politické morálky. Ekonomickým otázkám se média docela vyhýbají, což je křiklavý paradox, protože se topíme v recesi a hrozí další pokles ekonomiky,“ kritizuje profesor Komárek.

Prezident může ovlivňovat ekonomiku

„Ale ovlivnit morální situaci může trvat desetiletí, přitom prezident může sehrát velmi významnou úlohu v oblasti ekonomiky, i když dnes není ekonomika přímo ovládána exekutivními silami státu, prezidentem nebo vládou, ale vyvíjí se pod vlivem trhu a podnikatelských sil, ne administrativy,“ vysvětluje populární levicový ekonom.

A dodává, že situace liberální ekonomiky je taková, že podléhá vlivům domácích podnikatelů, mezinárodních i odborových kruhů, je ovlivňována i zaměstnaneckou solidaritou a balancováním zájmů a vlivů. Ale to prý neznamená, že exekutiva nehraje žádnou roli.

„To jsou představy naivních lidí, kteří se nevyznají v ekonomice, že prezident na ekonomiku nemá žádný vliv. Může být stejně silným hráčem jako vláda, nebo ještě silnějším, protože jde o neustálé vyjednávání a uzavírání kompromisů a k tomu je prezidentská funkce dobře uzpůsobena,“ dodal Valtr Komárek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…