Nápad z levicového serveru: Založte ústav pro zkoumání zločinů privatizace

12.04.2013 10:08

Komentátor serveru Britské listy Boris Cvek nechápe, proč je odvolání Daniela Hermana z čela Ústavu pro studium totalitních režimů označováno za počátek „rudého úklidu“. Chápe to u premiéra Nečase, ale rozhodně ne u jiných, kteří nemusejí zoufale hledat předvolební téma.

Nápad z levicového serveru: Založte ústav pro zkoumání zločinů privatizace
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na jednání Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

Anketa

Kdo má pravdu ve sporu o ÚSTR?

hlasovalo: 10023 lidí

„U premiéra Nečase takový postoj beru jako předvolební rétoriku pravice, která se na víc nezmůže,“ poznamenává  Cvek. U jiných však jsou slova o „rudém úklidu“ nepochopitelná.

K nástupu komunistů však prý nemuselo vůbec dojít, kdyby se pravice již od devadesátých let nedopouštěla na tomto národě obrovských zločinů. „Jak teď vůbec mluvit vážně a přesvědčivě o hrůzách normalizace, když tu máme hrůzy privatizace, hrůzy korupčních skandálů, exekucí, hazardu atd.,“ ptá se. Pak upřesňuje, že do pravicového režimu řadí i zlodějny z doby opoziční smlouvy či Grossovy vlády.

Tato politika je podle něj pouze pokračováním zločinů normalizace, a to často i za účasti stejných lidí, byť obvykle ze zákulisí. Příkladem estébáka, pohotově proměněného v kapitalistu, je prý například bývalý šéf Sazky Aleš Hušák.

„Je proto otázkou, zda odhalení pravdy o minulém režimu poškodí případně více pravici, nebo komunisty,“ vrací se k boji o protitotalitní ústav. Kromě personálního propojení je totiž prý současný režim spojen s husákovskou normalizací i stejnou mentalitou. „Stojí na stejné mentalitě zlodějiny, pohrdání lidmi, mentalitě věrchušky, která všechno ovládá a proniká svými dlouhými prsty,“ myslí si Cvek.

Jediným způsobem, jak vzít komunistům vítr z plachet, je prý to, že se nekomunistické strany začnou chovat slušně a trestat zločiny a odmítat mafiánskou povahu dnešního režimu. „Za růst komunistů je zodpovědná pravice a její politika,“ myslí si. Pravicový volič podle něj nemůže volit pravici s pocitem, že volí něco dobrého a správného.

Svou úvahu Cvek zakončuje odvážným nápadem, jak se s polistopadovou minulostí vyrovnat: „Možná bychom měli založit časem „Ústav pro zkoumání zločinů privatizace a důsledků těchto zločinů,“ doporučuje.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…