Od Nečase: Důvody, proč vláda nesmí padnout a proč nepustit ČSSD k moci

20.03.2012 8:14 | Zprávy

V úterý by se mělo na 37. schůzi sněmovny, která by měla začít v 18. hodin, hlasovat o nedůvěře vládě Petra Nečase. Zeptali jsme premiérova poradce Romana Jocha, proč by vláda neměla padnout.

Od Nečase: Důvody, proč vláda nesmí padnout a proč nepustit ČSSD k moci
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Nečas v Otázkách Václava Moravce

Jedním z důvodů, proč by podle něho neměla padnout, je logika demokratické reprezentace a výsledku voleb.

„Ve volbách roku 2010 byla zvolena určitá konkrétní parlamentní většina tří koaličních stran a všechny koaliční strany přes veškeré problémy, které mezi sebou mají, jsou prozatím přesvědčené, že tato koalice by měla vládnout. A samotná úcta k přání většiny demokraticky zvolených poslanců ve sněmovně nasvědčuje tomu, že tato vláda by měla vládnout tak dlouho, dokud tato parlamentní většina zůstává. Já jsem nezaznamenal žádné znamení, že by tato vládní většina se rozpadla, tedy vůbec neočekávám vyslovení nedůvěry,“ řekl ParlamentnímListům.cz Joch.

Rozpočtová odpovědnost a ne tak vysoké daně

Jako nejdůležitější argument pro setrvání vlády považuje rozpočtovou odpovědnost. Sama vláda se takto často nazývá. „Tato vláda měla jedno hlavní předsevzetí, fiskální disciplinu, tedy zastavit nárůst zadlužování České republiky. Tato konkrétní vláda se svými poslanci je toho schopna lépe, než jakákoli jiná alternativní většina v této Poslanecké sněmovně. Pokud by nastaly předčasné volby, tak jsem přesvědčen na základě průzkumů veřejného mínění, že žádná jiná alternativní povolební většina ve sněmovně by nebyla schopna fiskální odpovědnosti v takové míře jako tato, byť nedokonalá vládní většina,“ míní Joch.

ČSSD podporuje smlouvu o fiskální unii EU, která se mimo jiné hlásí k rozpočtové odpovědnosti, přesto Joch ČSSD v tomto příliš nevěří a především se obává, že by nevládla hospodárně, ale peníze na snížení státního dluhu by sebrala lidem.

„Zatím se sociální demokraté dostatečně nedistancovali od doby vládnutí v letech 1998 až 2006, kdy způsobili dramatický nárůst zadlužení. Nedistancovali se od toho a neomluvili se. Neřekli: my jsme vládli špatně a způsobili jsme zadlužení. To, že nyní se hlásí k fiskální odpovědnosti, je skvělé. Když se padouch polepší, tak je dobré mu k tomu popřát. To je samozřejmě skvělé. I kdyby se ten padouch polepšil a dodržoval by fiskální odpovědnost, tak by to bylo za cenu dramatického zvýšení zdanění. Nevěřím, že by nová fiskálně odpovědná sociálně-demokratická vláda škrtala tolik jako současná vláda. Tato vláda sice také zvyšuje daně, což se pravicovému občanu nemusí líbit, ale když se podívám na alternativu, tak si myslím, že ČSSD by zvyšovala daně dramaticky více. To by se mi líbilo ještě méně,“ vysvětlil Nečasův poradce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Auta

Dobrý den, četl jsem o té vaší aktivitě, jak chcete zachránit automobilový průmysl. Upřímně, myslíte, že EU ustoupí od toho nesmyslného zákazu aut se spalovacími motory? Myslíte, že je ČR na tento zákaz připravena? A chápete obavy obyčejných lidí, že prostě na elektroauta mít nebudou? Když už chce E...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…