Soudce je prase, řekl Paroubek a zde je ohlas

30.10.2012 9:39

V Lidových novinách se na komentářové stránce vracejí k sporu severočeských politiků Jiřího Paroubka a Romana Housky, který někdejší buldozer české politiky přirovnal k Berijovi, sovětskému katovi v 50. letech. Soud nyní usoudil, že se jedná o urážku, ale takovou, kterou politik má snést. A v LN to označili za vzácný soulad soudcovské vůle se zdravým rozumem.

Soudce je prase, řekl Paroubek a zde je ohlas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Takhle se schází sněmovna před svým říjnovým zasedáním

„Paroubek, to je novodobý Berija. Dokáže rozložit demokratický systém kdekoliv, kam se svou suitou veksláků a ranařů vstoupí,“ řekl Houska pro ParlamentníListy.cz v září 2011. Paroubek jej za to zažaloval, Houska se bránil, že hovořil s nadsázkou a dokazoval, že Paroubek si svou pověst pokazil sám ještě před tímto výrokem. Rovněž od bývalého předsedy ČSSD požadoval více než 20 tisíc korun na úhradu právních služeb.

Soud nyní rozhodl, že se o urážku jedná, ale ne tak intenzivní, aby to mohlo poškodit Paroubkova osobnostní práva. „Žalobce je politik, který musí být proti těmto výrokům odolný,“ řekl soudce. Podle komentátora Lidových novin Zbyňka Petráčka se jedná o příklad soudního verdiktu, ladícího se selským rozumem. Měl by se prý používat jako příklad v občanské výchově.

Paroubkovi se výrok soudu nelíbil a po jeho vynesení pronesl, že soudce je prase. Zdůraznil přitom přítomným novinářům, že si přeje, aby ho citovali doslova.

Podle Petráčka se Houska dopustil bezesporu nehorázného přirovnání, ale Paroubek je politikem proto, aby takové urážky snášel.  Politici podle něj zastupují své voliče a jsou i od toho, aby si místo nich nechali třeba i nafackovat. „Když se v tchajwanském parlamentu politici fackují, vypadá to ošklivě, ale pořád je to lepší, než kdyby se fackovalo dvacet milionů Tchajwanců,“ píše komentátor.

Politici podle něj dostali mandát k tomu, aby uráželi své oponenty a přijímali od nich urážky. Rozhodně však ne k tomu, aby nadávali nezávislým soudcům.  

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…