Válka o sockartu: Ptali jsme se Drábka i muže, který ho trápí

03.04.2013 16:14

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg má vysvětlit, v čem je výhodná sKarta. Odpověď po něm chce premiér Petr Nečas, jinak hodlá projekt zrušit. Prvotní účel biče na zneužívače sociálních dávek sKarta vůbec nesplňuje. Exministr práce Jaromír Drábek však výhody sype z rukávu: ušetřená čtvrtmiliarda, nemožnost exekuce nebo rozšíření možností čerpání dávek.

Válka o sockartu: Ptali jsme se Drábka i muže, který ho trápí
Foto: Hans Štembera
Popisek: sKarta

Premiér Petr Nečas už ztratil trpělivost s projektem sociálních karet. Tuto podle něj původně dobrou myšlenku směřovanou především k zamezení zneužívání sociálních dávek Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením místopředsedy TOP 09 Jaromíra Drábka zdiskreditovalo. Předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, který zrušení sKaret odmítá, proto vyzval, aby vysvětlil, v čem je sKarta natolik výhodná, a zda plní všechny potřebné funkce, aby bylo třeba ji zachovat.

Ani skutečnost, že pro zrušení sKarty jsou ve sněmovně už skoro všichni včetně koaličních ODS a LIDEM, neubírá TOP 09 nic na odhodlání za její zachování bojovat. „S představami, že se vyhodí miliardy do vzduchu, aby se podlehlo politické náladě, nebudeme souhlasit,“ prohlásil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg pro deník Právo, aniž by upřesnil, jaké miliardové škody státu zrušením projektu sKaret vzniknou.

Ušetřená čtvrtmiliarda ročně a nemožnost exekuce na sKartě

„To, že teď pláčou, že se vyhodily peníze, v tom mají pravdu. Ale na základě toho, že došlo už na samém počátku k chybnému rozhodnutí ze strany ministra Drábka, potažmo TOP 09. To byl chybný projekt už od začátku jak v oblasti IT zakázek, kdy byl porušen zákon o zadávání veřejných zakázek, tak ze strany platební, která je diskriminační a porušuje i lidská práva, což potvrdil také ombudsman,“ říká pro ParlamentníListy.cz místopředseda KDU-ČSL a stínový ministr sociálních věcí Jan Bartošek.

Předsedovi TOP 09 by nicméně s odpovědí premiérovi pomohl jeden z duchovních otců sKarty a exministr práce Jaromír Drábek. „Státnímu rozpočtu šetří sKarta minimálně 250 milionů korun ročně. Podstatná je též nemožnost exekuce finančních prostředků na kartě, rozšíření možnosti volby čerpání prostředků a zefektivnění činnosti úřadů práce. Také je třeba vzít v úvahu, že sKartu má dnes čtvrt milionu lidí,“ sype pro ParlamentníListy.cz z rukávu jednu výhodu sKarty za druhou místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek.

Vynaložené náklady už mnohonásobně převyšují úsporu

Zmiňovaných 250 milionů korun ročně má stát ušetřit díky sKartám na transferu dávek. „To je jednoznačně nepravdivý argument. Když se podíváte, kolik stál vývoj nového softwaru na výplatu sociálních dávek, tak tyto náklady už mnohonásobně převyšují úsporu, kterou stát deklaruje, že by dosáhl tím, pokud by výplata šla přes sKarty,“ nesouhlasí expert KDU-ČSL na resort práce a sociálních věcí Jan Bartošek s tvrzením o uspořené čtvrtmiliardě ročně.

Osobně považuje za nejlepší tzv. OPEN CHOICE model, kdy by rozesílané sociální dávky šly lidem na účty, které standardně používají, a v pohraničí či jiných oblastech, kde je obtížné se dostat k bankomatům, by se nadále využívaly složenky. „Do tohoto otevřeného modelu by měly mít možnost se přihlásit všechny bankovní domy, byla by to koncesní věc, stát by vydal koncese a pro lidi by to neznamenalo takový šikanózní prvek jako teď,“ myslí si Jan Bartošek.

Zamezení zneužívání dávek nebylo primární, hájí se Drábek

Drábkova nástupkyně v čele ministerstva Ludmila Müllerová trvá na tom, aby sKarty byly zachovány jako povinné s dobrovolnou platební funkcí. „sKarta by měla zaniknout včetně identifikační funkce, protože prvotní účel, který měla splňovat, nesplňuje. Primárně byla určena pro zneužívače sociálních dávek, u nichž se měly kontrolovat výdaje, zda se neutrácí za alkohol a tabák. Tato funkce se z projektu ztratila, a tudíž sKarta ztratila své opodstatnění,“ tvrdí místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Efektivnější způsob zamezení zneužívání dávek proti dosavadním poukázkám na odběr zboží je jedním z prvků, nikoli však primárním,“ namítá exministr práce Jaromír Drábek, že by sKarta byla v původních záměrech míněna především jako bič na zneužívače dávek a jako kontrola toho, co si za sociální dávky nakupují.

Pro matky na mateřské a handicapované nemá sKarta opodstatnění

Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová na obhajobu sKaret uvedla, že jde o distribuci dávek běžnou i v jiných zemích. „To ano, ale u určitého typu dávek. Jedná se například o hmotnou nouzi. Tam, kde máme opodstatnění kontrolovat, jak je dávka využívaná, nechť je kontrolována třeba nějakou platební kartou. Ale nikoli, že matky na mateřských dovolených si musí pořizovat novou platební kartu nebo si ji musí pořizovat zdravotně handicapovaní, kteří mají problém si zajet k bankomatu,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Jan Bartošek.

Jak stínový ministr sociálních věcí Jan Bartošek, tak KDU-ČSL, požadují vyvození odpovědnosti vůči těm, kdo o projektu sKaret rozhodli. „Smlouvy, které byly podepsány a celá architektura řešení sociální reformy jde zcela jednoznačně za TOP 09. Z mého pohledu pak za exministrem Drábkem, bývalým náměstkem Šiškou a potažmo za Karlem Schwarzenbergem a panem Kalouskem,“ vyjmenovává místopředseda KDU-ČSL čtyři hlavní viníky.

Kalousek by měl mít stejný metr na spolustraníky jako na představitele krajů

„Jestliže pan ministr Kalousek říká, že na ROPech a na krajích špatně rozhodli, a proto stát nebude financovat škody, které vznikly v hospodaření s evropskými penězi, tak smlouvy na sKarty jsou podepsány představiteli TOP 09 a odpovědnost by se měla vyvodit i vůči nim. Došlo jednoznačně k podcenění projektů na samotném začátku, a to už se nebavíme o případném možném záměru to realizovat právě tímto způsobem. Takže ti, co podepsali takto nevýhodné smlouvy, by měli být hmotně i trestněprávně odpovědní,“ požaduje Jan Bartošek.

Lidovecký stínový ministr práce Jan Bartošek se v čele expertní skupiny a ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci výrazně zasloužil o to, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže letos zrušil miliardovou zakázku Ministerstva práce a sociálních věcí na systém výplaty sociálních dávek pro společnost Fujitsu Technology Solutions, která ji dostala bez výběrového řízení.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…