Začíná to tu připomínat Německo těsně před Hitlerem, varuje ekonomka Švihlíková

19.02.2013 12:16

Ekonomka Ilona Švihlíková publikovala na serveru Britské listy text „Výmar po česku“, ve kterém současnou českou realitu srovnávala s meziválečnou „Výmarskou republikou“ v Německu, jejíž politika vedla k nástupu Hitlera.

Začíná to tu připomínat Německo těsně před Hitlerem, varuje ekonomka Švihlíková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hosty pořadu Michaely Jílkové Máte slovo byli mimo jiné i Ilona Švihlíková nebo Jaroslav Kubera

Výmarské Německo se podle ní vyznačovalo značnou nestabilitou, která se projevovala nárůstem extremismu, který vedl k nejhorší totalitě dvacátého století.

Mezi faktory, které nástup hitlerismu způsobily, řadí Švihlíková zejména chaotické mezinárodní prostředí, ekonomické těžkosti způsobené reparacemi po první světové válce a později světovou hospodářskou krizí, špatným vymezením ústavních pravomocí jednotlivých orgánů, které vedly ke střetům mezi mocenskými centry a politickou kulturu orientovanou na minulost a hledání zrádců a nepřátel.   

V České republice lze pozorovat mnohé z těchto jevů. Chaotické mezinárodní prostředí je v současné EU nepochybnou realitou a nejedná se prý jenom o dluhovou krizi, ale o absolutní absenci vize. Ekonomické těžkosti jsou místo reparací způsobeny nadsazeným strachem z veřejného dluhu, a velkou a vleklou krizi zde máme rovněž. Orientace na minulost se projevuje opožděným vyřizováním účtů s komunisty nebo s Ruskem, přičemž prý nejsme schopni vnímat současné problémy. A institucionální nastavení ČR prý rozhodně také není optimální.

Pro pád Výmarské republiky bylo klíčové, že se objevil Hitler, který předložil zdecimovanému národu vizi a byl schopen pro ni legální cestou získat podporu obyvatelstva. V České republice prý zatím není jasné, zda se takový subjekt objeví. „Už se objevilo několik zájemců, obvykle z řad miliardářů, kteří buď šíří vlny pozitivní revoluce a záda jim kryje Žito 44, nebo jiní miliardáři, kteří raději podpoří tu správnou politiku a pro jistotu si pohlídají přímo či nepřímo všechna relevantní média,“ odhaduje Švihlíková.

Jinak lze v naší politice pozorovat zejména snahy o likvidaci levice a „nastolení jediného správného režimu v modro-hnědých barvách, kde se majetek (a s tím rostoucí vliv) katolické církve bude moc a moc hodit.“ Vyštvání komunistické radní z jižních Čech Baborové, přímá volba prezidenta s brutálním vymýváním mozků, nebo neustále strašení rudou totalitou, to vše podle ní naznačuje snahy o vychýlení politické rovnováhy.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…